Prezydent chce powiększyć Inicjatywę Trójmorza o nowe państwo

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Djukanović, fot. PAP/Andrzej Lange
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Djukanović, fot. PAP/Andrzej Lange
Polska popiera aspiracje Czarnogóry do UE - zapewnił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem tego kraju Milo Dziukanoviciem. Zapowiedział, że będzie zabiegał o to, by Czarnogóra uzyskała również status partnera współpracującego z Inicjatywą Trójmorza.

Spotkanie prezydentów Polski i Czarnogóry

Polski przywódca poinformował na briefingu prasowym, że głównym tematem jego czwartkowej rozmowy z prezydentem Czarnogóry była szeroko pojęta sytuacja międzynarodowa. Relacjonował, że przedstawił prezydentowi Dziukanovicowi sytuację związaną z rosyjską agresją na Ukrainę, a sam pytał o sytuację na Bałkanach.

Jak mówił, obaj przywódcy zgodzili się, że dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez ten kraj kontroli nad swoimi granicami. To z kolei - podkreślił Duda - ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku i prymatu prawa międzynarodowego. "Wolny świat, demokratyczny świat, nasze państwa, jako państwa wspólnoty euroatlantyckiej absolutnie powinny w tym zakresie Ukrainę wspierać" - oświadczył prezydent.

Duda chce powiększyć Inicjatywę Trójmorza

Duda zapewnił, że Polska w zdecydowany sposób popiera aspiracje Czarnogóry do UE. "Jesteśmy zwolennikiem otwartych drzwi" - oświadczył. Zapowiedział, że będzie proponował sojusznikom w ramach Inicjatywy Trójmorza, aby w najbliższej przyszłości Czarnogóra uzyskała status państwa współpracującego z Inicjatywą. Taki status po raz pierwszy został nadany Ukrainie w czerwcu br. podczas szczytu Inicjatywy w Rydze. To nowy rodzaj partnerstwa stworzony dla państw aspirujących do UE.

"Chciałbym, żebyśmy powiększali Inicjatywę Trójmorza jak najbardziej" - dodał prezydent.

Prezydent przekazał, że z czarnogórskim przywódcą omówił także kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego.

"Wspieramy kwestie budowania systemu bezpieczeństwa przez Czarnogórę i obrony Czarnogóry przez zewnętrznymi wspływami, zwłaszcza takimi, które miałyby na celu destabilizację sytuacji w Czarnogórze" - zapewnił Duda.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka