Pfizer ogłasza nowy projekt. Będzie jedna szczepionka na koronawirusa i grypę

Będzie jedna szczepionka na dwie choroby.
Będzie jedna szczepionka na dwie choroby.
W czwartek amerykańska firma Pfizer Inc wraz z jej niemieckim partnerem BioNTech SE poinformowały, że rozpoczęły badania nad stworzeniem jednej szczepionki przeciwko COVID-19 i grypie.

Jedna szczepionka na koronawirusa i grypę 

Opracowywana jednodawkowa szczepionka ma być połączeniem szczepionki przeciw grypie opartej na mRNA firmy Pfizer i dostosowanej do wariantu Omikron dawki przypominającej przeciwko COVID-19. 

– Elastyczność i szybkość produkcji technologii mRNA wykazały, że jest ona dobrze dostosowana do innych chorób układu oddechowego. Firma Pfizer jest głęboko dumna z naszej ciągłej pracy nad badaniem jej potencjału w zakresie ochrony przed grypą i COVID-19 za pomocą jednej szczepionki, która naszym zdaniem może uprościć praktyki szczepień przeciwko tym dwóm patogenom układu oddechowego, potencjalnie prowadząc do lepszego przyjmowania szczepionek na obie choroby – tłumaczy dr Annaliesa Anderson, starsza wiceprezes, dyrektor naukowy ds. badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer. 

Ruszają badania. Firmy chcą zaangażować ochotników 

Firma BioNTech będzie sponsorować pierwszą fazę badań nad szczepionką. Mają one przedstawić ocenę bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności zastrzyku złożonego, czyli zdolności do generowania odpowiedzi immunologicznej.

Badania będą prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Firmy planują zaangażowanie 180 ochotników w wieku od 18 do 64 lat. Pierwszy uczestnik otrzymał dawkę na początku tego tygodnia. Jak czytamy w komunikacie "okres obserwacji dla każdego uczestnika wyniesie łącznie sześć miesięcy".

Firmy Moderna Inc i Novavax Inc opracowują też szczepionki skierowane zarówno przeciwko Covid-19, jak i grypie.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości