Osoby zaangażowane w uruchomienie Centrum Badawczego Inicjatywy Trójmorza. Fot. Twitter
Osoby zaangażowane w uruchomienie Centrum Badawczego Inicjatywy Trójmorza. Fot. Twitter

W Polskiej Akademii Nauk utworzono Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk zainaugurowało działalność Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza - informuje Forum Akademickie.

Powstało Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza

Jednostka działająca przy Instytucie Studiów Politycznych PAN będzie służyć popularyzacji i rozwojowi wiedzy naukowej i badań na temat Inicjatywy. W zamierzeniach pomysłodawców ma być fundamentem międzynarodowej sieci łączącej podmioty badawcze ze sobą nawzajem oraz z innymi działającymi w sferze społeczno-gospodarczej w regionie Trójmorza.

- W szerokim ujęciu prowadzone przez nas badania obejmą wymiar ekonomiczny, polityczny i społeczny Inicjatywy Trójmorza. W węższej perspektywie zamierzamy się skoncentrować na problematyce energetycznej, infrastrukturalnej, cyfrowej oraz na sprawach bezpieczeństwa regionu, z uwzględnieniem polityki społecznej – mówi cytowana przez Forum Akademickie liderka projektu dr hab. Agnieszka Orzelska-Stączek z Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej i Badań Postsowieckich ISP PAN.


W jednostce będą prowadzone prace analityczne

Jak dodaje, badania będą prowadzone na dwóch poziomach analizy: poszczególnych państw uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza oraz systemu międzynarodowego. W prace Centrum, oprócz naukowców ISP PAN, zaangażowani będą także badacze z innych instytucji, m.in. Instytutu Europy Środkowej czy Ośrodka Studiów Wschodnich. Działalność jednostki zainaugurowało 3 listopada seminarium pt. „Co wiemy o Inicjatywie Trójmorza? Znaczenie instytucji naukowych, ośrodków eksperckich i innych podmiotów w rozwoju i popularyzacji wiedzy”.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowej: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Stała się ważnym impulsem rozwoju dla regionu położonego między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Uruchomienie Centrum Badawczego Inicjatywy Trójmorza zostało dofinansowane kwotą 1,5 mln zł przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

ja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka