Co za strzał. Ukrainiec zestrzelił rosyjski pojazd oddalony o kilkadziesiąt kilometrów

Żołnierz ukraińskich Sił Zbrojnych zestrzelił za pomocą wyrzutni rakiet Javelin rosyjski pojazd oddalony o kilkadziesiąt kilometrów. (fot. Twitter)
Żołnierz ukraińskich Sił Zbrojnych zestrzelił za pomocą wyrzutni rakiet Javelin rosyjski pojazd oddalony o kilkadziesiąt kilometrów. (fot. Twitter)
Do mediów społecznościowych trafiło nagranie, na którym widać jak jeden z ukraińskich żołnierzy zestrzelił z naramiennej wyrzutni rosyjski pojazd opancerzony, oddalony o kilkadziesiąt kilometrów.

Ukrainiec zestrzelił rosyjski wóz opancerzony

Żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy do ataku na rosyjski pojazd opancerzony użył naramiennej wyrzutni rakiet FGM-148 Javelin. Pocisk celnie uderzył w obiekt, pomimo sporej odległości. Broń ta charakteryzuje się niezwykłą skutecznością, ponieważ wykorzystuje podczerwień oraz celownik dzienny z termowizorem.

Wyrzutnia ta jest również wyjątkowo skuteczna, ponieważ informacje o celu ataku kierowane są wprost do pocisku. Wówczas, po odpaleniu rakiety cel jest nieustannie obserwowany przez wbudowany czujnik podczerwieni, który przesyła dane do urządzenia śledzącego, sterującego całym lotem pocisku.

Wyrzutnia Javelin

Rakiety tego typu posiadają dwie głowice, co umożliwia zniszczenie nawet czołgu, chronionego przez reaktywny pancerz. Pierwsza z nich detonuje go, zaś druga detonuje się z opóźnieniem trafiając w cel. Dzięki funkcjonalnościom tej broni Ukraińcy mogą skutecznie niszczyć rosyjskie maszyny bojowe oddalone nawet o kilkadziesiąt kilometrów.

Broń Ukraińców podczas wojny z Rosją

Ukraińcy podczas wojny używają m. in. rakiet dalekiego zasięgu, systemów HIMARS, haubic, broni przeciwpancernej czy dronów, dzięki którym możliwa jest obserwacja pozycji wroga z powietrza. Do jednych z najlepszych broni należą jednak wspomniane wyrzutnie rakietowe Javelin. Siły Zbrojne Ukrainy podkreślają, że w obecnej wojnie niezwykle ważne są dalsze dostawy niezbędnej amunicji.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka