Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas spotkania z przedstawicielami Saudi Aramco. (fot. Twitter)
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas spotkania z przedstawicielami Saudi Aramco. (fot. Twitter)

PKN Orlen rozmawia z Saudi Aramco. Chodzi o dostawy ropy i rozwój petrochemii

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekazał za pośrednictwem Twittera o rozmowach pomiędzy Grupą Orlen a Saudi Aramco, dotyczących dostaw ropy naftowej do naszego regionu oraz perspektyw rozwoju petrochemii. Jak podkreślił, wytwarzanie zaawansowanych tworzyw to olbrzymia szansa dla zakładu Grupy Orlen w Gdańsku.

Orlen rozmawia z Saudi Aramco

— Z przedstawicielami Aramco rozmawiamy o dostawach surowca do naszego regionu, ale też perspektywach rozwoju petrochemii. Produkcja zaawansowanych tworzyw, we współpracy z globalnym liderem tej branży, to olbrzymia szansa dla gdańskiego zakładu i całej polskiej gospodarki — napisał na Twitterze Obajtek.

Interesy z Arabią Saudyjską

W lipcu Orlen informował o rozmowach z Saudi Aramco i SABIC na temat potencjalnej współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej. Wówczas koncern informował, że zakres trójstronnego porozumienia o współpracy ze stycznia miał zostać rozszerzony "o ocenę potencjalnego wspólnego rozwoju projektu kompleksu petrochemicznego obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku".

Również w lipcu PKN Orlen informował o prowadzeniu wraz z Saudi Aramco analiz możliwych obszarów współpracy w zakresie badań i rozwoju.

Umowa o dostawy ropy naftowej

W styczniu PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco długoterminową umowę obejmującą dostawy ropy naftowej od 200 do 337 tysięcy baryłek dziennie. Wówczas koncern szacował, że po połączeniu z Grupą Lotos zapewni to do 45 procent łącznego zapotrzebowania na surowiec całej Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i w Czechach i na Litwie.

PKN Orlen – największy koncern multienergetyczny w Europie Środkowej

Grupa Orlen, po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG stał się największym w Europie Środkowej koncernem multienergetycznym. Zajmuje 155. miejsce na świecie pod względem przychodów. Z kolei Saudi Aramco to koncern z Arabii Saudyjskiej, będący największym na świecie pod względem produkcji dziennej podmiotem wydobywczym - zapewnia około 10 procent globalnego zapotrzebowania na ropę naftową. 

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka