Południowokoreańska spółka chce wejść ze swoimi produktami do Europy. Polska ma odpowiadać za ich dystrybucję, a w Krakowie ma powstać fabryka kimchi. (fot. Pixabay)
Południowokoreańska spółka chce wejść ze swoimi produktami do Europy. Polska ma odpowiadać za ich dystrybucję, a w Krakowie ma powstać fabryka kimchi. (fot. Pixabay)

Firma z Korei Południowej zainwestuje miliony dolarów w budowę fabryki w Polsce

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Agencja Yonhap podała, że koncert spożywczy Daesang Corp. z Korei Południowej ogłosił utworzenie spółki joint venture z polską firmą Charsznickie Pola. Ma ona odpowiadać za dystrybucję kimchi do dużych sieci handlowych w Europie. W Krakowie ma również powstać fabryka tego dania.

Produkty południowokoreańskiej firmy wejdą do Europy

— Spółka o nazwie Daesang ChPN Europe będzie sprzedawać produkty należącej do południowokoreańskiego koncernu marki Jongga takim sieciom, jak Carrefour, Auchan czy Lidl — poinformowała południowokoreańska agencja prasowa.

W pierwszej połowie bieżącego roku Jongga odpowiadała za około 60 procent całego eksportu kimchi z Korei Południowej. 

Kimchi to tradycyjny koreański przysmak, produkowany zwykle z fermentowanej kapusty, soli i ostrej papryki.

Kimchi produkowane w Polsce

Daesang przekazał także, że przeznaczy 15 mld wonów (około 10,7 mln dolarów) w budowę fabryki kimchi w Krakowie, przed końcem 2024 roku. Zakład ma mieć ponad 6,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni i wytwarzać do 3 tysięcy ton kimchi rocznie. Koncern posiada obecnie 11 fabryk tego dania, z czego dwie znajdują się za granicą – w Chinach i USA.

— Firma wyjaśniła, że wybrała Polskę jako ośrodek ekspansji marki Jongga w Europie w związku z dostępnością składników i bliskością do innych europejskich krajów — przekazał Yonhap.

— Koncern wyeksportował w ubiegłym roku kimchi o łącznej wartości 67 mln dolarów, o 131 procent więcej niż w 2016 roku. Eksport do Europy rósł od 2017 roku średnio o 20 proc. rocznie — przekazała południowokoreańska firma.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka