Niemcy w przyszłorocznym budżecie znalazły środki na nauczanie języka polskiego. CC0
Niemcy w przyszłorocznym budżecie znalazły środki na nauczanie języka polskiego. CC0

To może być przełom. Niemcy szykują środki na naukę języka polskiego

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Jak dowiedziało się niemieckie "Deutsche Welle" w projekcie przyszłorocznego budżetu Niemiec znalazły się środki na nauczanie języka polskiego. Jest to efekt nacisków polskiego rządu na stronę niemiecką. Przypomnijmy, że do takiego kroku nie udało się przekonać Berlina od początku istnienia III RP.

Spór o naukę języka między Polską a Niemcami 

Od wielu lat spór na linii Polska-Niemcy toczy się o koszty nauczania języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. Polski rząd na początku lutego opublikował rozporządzenie, zmniejszające liczbę godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej z trzech tygodniowo do jednej. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekonywał wówczas, "nie może być tak, że w Polsce płacimy 236 milionów złotych na mniejszość niemiecką i język niemiecki, a w Niemczech, gdzie jest 2,2 miliona Polaków, nie ma ani jednego euro".

Do słów polskiego ministra edukacji i nauki odniósł się Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu RFN ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych argumentując, że to błędne uzasadnienie wprowadzonych zmian, bo jego zdaniem finansowanie edukacji w Niemczech leży w gestii landów.

– Rząd Niemiec nie finansuje żadnej szkoły, żadnej lekcji matematyki, fizyki, biologii czy niemieckiego. Wszystko, co dotyczy lekcji, jest finansowane przez landy. Są to pieniądze niemieckich podatników, które chętnie przeznaczamy rownież na to, by zachować tożsamość Polek i Polaków w Niemczech, także poprzez język – mówił pełnomocnik niemieckiego rządu. Zapewnił też, że wszędzie tam, gdzie Polacy zgłaszają zapotrzebowanie na naukę języka polskiego w Niemczech, landy to umożliwiają.

Przełomowa decyzja niemieckiego rządu? 

Wszystko wskazuje, że jest jednak szansa, aby spór polsko-niemiecki został złagodzony. Deutsche Welle, powołując się na źródła w kręgach parlamentarnych w Berlinie, ujawnia, że w przyszłorocznym budżecie federalnym Niemiec po raz pierwszy pojawią się pieniądze na finansowanie nauczania języka polskiego.

W Bundestagu w nocy z czwartku na piątek odbyło się wielogodzinne posiedzenie komisji budżetowej, w czasie którego partie rządzącej koalicji SPD-Zieloni-FDP negocjowały ostateczny kształt przyszłorocznego budżetu Niemiec. Teraz projekt budżetu na przyszłoroczny rok zostanie poddany pod głosowanie w parlamencie pod koniec listopada i dopiero wtedy dowiemy się, jaka suma zostanie ostatecznie przeznaczona na szczeblu federalnym na nauczanie polskiego.

Strona polska tłumaczy, że na naukę niemieckiego przeznacza nawet 450 milionów euro, wliczając w to jednak naukę niemieckiego jako obcego w szkołach. Rząd Niemiec z kolei szacuje, że całkowite wsparcie finansowe dla nauczania polskiego w Niemczech to nawet 200 milionów euro rocznie, choć nikt nie potrafi powiedzieć, co dokładnie obejmuje ta kwota.

MP

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka