Ranking najbardziej wpływowych Polaków. Kaczyński i Morawiecki w czołówce

Ranking 50 najbardziej wpływowych Polaków. Źródło: Instagram/Iga Świątek, PAP
Ranking 50 najbardziej wpływowych Polaków. Źródło: Instagram/Iga Świątek, PAP
Tygodnik "Wprost" ogłosił ranking 50 najbardziej wpływowych Polaków w 2022 roku. Tytuł zdobyli wszyscy pomagający uchodźcom z Ukrainy. Dalej na podium znaleźli się politycy PiS: drugie miejsce zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński, trzeci jest premier Mateusz Morawiecki.

Podobnie jak w minionych dwóch latach, redakcja wskazała zbiorowego zwycięzcę. W 2021 r. pierwsze miejsce w rankingu zajęli Polacy, którzy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Pod koniec roku 2020 na czele rankingu dotarli pracownicy ochrony zdrowia, którzy walczyli z epidemią. To już dwunasta edycja rankingu przygotowywanego przez kilkunastu dziennikarzy i publicystów „Wprost”.

"Zwykli Polacy" najbardziej wpływowi w 2022 roku 

Tegorocznym zwycięzcą są pomagający uciekinierom przed rosyjską inwazją na Ukrainę. „Polska była w stanie pomóc tysiącom uchodźców z Ukrainy przede wszystkim właśnie dzięki zwykłym Polakom. Do tego nie była potrzebna żadna specustawa. Dlatego najbardziej wpływowymi Polakami zostali ci, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Czyli ci, dzięki którym nie załamał się system, a Polska dała radę wesprzeć ludzi uciekających przed bestialstwem Rosjan” – podkreśla redakcja.

Jak zauważa „Wprost” wojna na wschodzie miała decydujący wpływ na kolejność tegorocznego rankingu. „Wojna dała nam możliwość odnalezienia w sobie człowieka, ale też wywindowała wpływ wielu innych osób na nasze życie. Wzrosły notowania Mariusza Błaszczaka, który z 24. miejsca w zeszłym roku awansował do pierwszej dziesiątki rankingu” – uzasadnia redakcja tygodnika.

Na liście znalazło się dwóch wojskowych, znanych z komentowania bieżącej sytuacji na froncie wojny ukraińsko-rosyjskiej. Gen. Waldemar Skrzypczak i gen. Roman Polko zajęli 19. miejsce. „To oni w głównej mierze tłumaczyli Polakom wojnę. Ich twarze i komentarze można było zobaczyć niemal codziennie w głównych stacjach informacyjnych i czołowych portalach internetowych” – uzasadnia redakcja. 49. miejsce zajął organizator zbiórki internetowej na zakup Bayraktar, lewicowy publicysta Sławomir Sierakowski. „Zaangażowali się młodzi i starsi, przedstawiciele różnych zawodów, osoby anonimowe i te z pierwszych stron gazet. Wymagana kwota została zebrana z nawiązką. Sierakowski dał impuls, za którym poszły tysiące” - zauważają autorzy rankingu.

Politycy opozycji daleko 

Politycy, działacze związkowi, sędziowie, urzędnicy państwowi i prezesi spółek Skarbu Państwa stanowią ponad połowę zestawienie przygotowanego przez „Wprost”. Najwyżej w rankingu znaleźli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki (drugie i trzecie miejsce). W pierwszej dziesiątce jest tylko jeden przedstawiciel opozycji – Donald Tusk.

Obóz Zjednoczonej Prawicy jest reprezentowany jest także przez ministrów Jacka Sasina (5. miejsce) i Adama Niedzielskiego (9.). Piętnasty jest prezydent Andrzej Duda. W rankingu znalazło się także dwóch innych kandydatów z wyborów w 2020 r. – Szymon Hołownia (21.) i Rafał Trzaskowski (27.). Poza Trzaskowskim jedynym samorządowcem w rankingu jest zajmujący 45. miejsce prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Obajtek tuż za podium 

Na liście znalazło się niewielu przedstawicieli świata gospodarki. Najwyżej znalazł się prezes Orlenu Daniel Obajtek (4.). „Najbardziej wpływowy prezes w Polsce. To pod jego rządami PKN Orlen z rynkowego średniaka wyrósł na multienergetyczny koncern, który może konkurować jak równy z równymi z rywalami w naszej części Europy” – argumentuje redakcja „Wprost”.

Właściciel Polsatu i Plusa oraz współinicjator budowy małych reaktorów atomowych Zygmunt Solorz zajął siedemnastą pozycję. O sześć miejsc niżej znalazł się inny inwestor branży energetycznej Michał Sołowow. Świat gospodarki reprezentuje także jedenasty w rankingu prezes NBP Adam Glapiński (11.).

Iga Świątek najbardziej wpływowym sportowcem 

Na liście nie zabrakło celebrytów i influencerów internetowych, takich jak m.in. raper Mata (14.), Dawid Podsiadło (16.), Robert Makłowicz (29.), Jerzy Owsiak (42.), Ewa Chodakowska (33.), twórcy kanału internetowego Make Life Harder (35.) i Malik Montana (48.). Świat mediów reprezentuje nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz (26.), Robert Mazurek (36.) i ojciec Tadeusz Rydzyk (43.).

Świat sportu reprezentują zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi. Liderka rankingu WTA, dwukrotna zwyciężczyni French Open Iga Świątek zajęła siódme miejsce tuż za Donaldem Tuskiem, a przed Robertem i Anną Lewandowskimi. Redakcja uzasadnia ten wybór osiągnięciem sukcesów za sprawą „ciężkiej pracy i determinacji”. Na 19. miejscu rankingu znalazł się trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz oraz autor jego nominacji na to stanowisko, prezes PZPN Cezary Kulesza.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości