Ostra wymiana zdań pomiędzy przywódcą Chin a premierem Kanady. O co poszło? [WIDEO]

Wymiana zdań pomiędzy przywódcą Chin a premierem Kanady. Źródło: Twitter/Annie Bergeron-Oliver
Wymiana zdań pomiędzy przywódcą Chin a premierem Kanady. Źródło: Twitter/Annie Bergeron-Oliver
Z nagrania opublikowanego przez kanadyjskie media wynika, że podczas krótkiej rozmowy w czasie szczytu G20 na Bali przywódca Chin Xi Jinping skrytykował premiera Kanady Justina Trudeau. Poszło o to, że szczegóły ich spotkania za zamkniętymi drzwiami wyciekły do prasy.

Spięcie na lini Xi Jinping - Justin Trudeau

Według komentatorów krótka rozmowa z jednej strony ukazała napięcia w relacjach kanadyjsko-chińskich, a z drugiej – zakłóciła starannie zaplanowany powrót Xi Jinpinga na scenę międzynarodową po niedawnym zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i okresie związanym z pandemią Covid-19, gdy nie wyjeżdżał. 

"To niewłaściwe (…) Jeśli jest szczerość, możemy komunikować się z wzajemnym szacunkiem, ale w przeciwnym razie trudno powiedzieć, jaki będzie wynik” – mówi Xi na nagraniu udostępnionym m.in. przez dziennikarkę telewizji CTV Annie Bergeron-Oliver.

Jednocześnie tłumacz Xi przekazuje w języku angielskim poprzednią część wypowiedzi chińskiego przywódcy. "Wszystko, o czym rozmawialiśmy, wyciekło do prasy. To niewłaściwe (…) Rozmowa nie została przeprowadzona w ten sposób” – mówi.

"W Kanadzie wierzymy w wolny, nieskrępowany i szczery dialog, (…) będziemy w dalszym ciągu konstruktywnie pracować razem, ale są rzeczy, w sprawie których nie będziemy się zgadzać” – odpiera Trudeau. Jego wypowiedź przerywa jednak zniecierpliwiony Xi, mówiąc, że najpierw trzeba „stworzyć warunki”. Następnie obaj ściskają sobie dłonie i odchodzą.

Chiny nie komentują spotkania 

Xi Jinping odnosił się prawdopodobnie do wtorkowego spotkania z Trudeau w kuluarach szczytu G20. Kanadyjskie media podały po tym spotkaniu, powołując się na anonimowe źródła, że Trudeau wyraził zaniepokojenie domniemanymi ingerencjami Chin w kanadyjskie wybory. Pekin zaprzecza takim oskarżeniom.

Agencja Reuters zwróciła uwagę, że nagranie pokazuje rzadko autentycznego Xi. Na co dzień bowiem jego wizerunek jest starannie kreowany przez chińskie media państwowe.

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin, ani media państwowe nie opublikowały żadnych szczegółów na temat rozmów między Xi Jinpingiem i Trudeau. Jak podaję z kolei źródła rządowe, obaj odbyli 10-minutowe, nieformalne spotkanie przy okazji szczytu G20 we wtorek.

Napięte relacji chińsko-kanadyjskie 

Relacje chińsko-kanadyjskie znacznie pogorszyły się w 2018 roku, gdy w Kanadzie na wniosek USA zatrzymano wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou. Kilka dni później chińskie władze aresztowały i oskarżyły o szpiegostwo dwóch obywateli Kanady.

W 2021 roku, po wypuszczeniu Meng, Chiny zwolniły również z więzienia obu Kanadyjczyków. Napięcia ponownie wzrosły jednak po aresztowaniu w Kanadzie pracownika firmy energetycznej Hydro-Quebec pod zarzutem szpiegostwa. Poinformowano o tym w poniedziałek, gdy Trudeau i Xi przebywali na Bali w związku ze szczytem G20.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka