Paweł Kukiz członkiem Rady Muzeum. Źródło: Facebook/Muzeum Piastów Śląskich
Paweł Kukiz członkiem Rady Muzeum. Źródło: Facebook/Muzeum Piastów Śląskich

Kukiz dostał nowe zadanie. W muzeum nie mogą się go nachwalić

Redakcja Redakcja Muzea Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Paweł Kukiz został powołany na czteroletnią kadencję członka Rady Muzeum przy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Polityk będzie pomagał przy tworzeniu nowego miejsca zajmującego się kulturą Kresów Wschodnich. Zadowolony z tej decyzji jest m.in. dr Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, który chwali zaangażowanie Kukiza. Poseł nie będzie pobierał wynagrodzenia.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 22 listopada zostało opublikowane zarządzenie wicepremiera Piotra Glińskiego ws. powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Powołani zostali m.in. dr. hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dr. Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie oraz wspomniany Paweł Kukiz. 

Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich zadowolony z powołania Kukiza 

W Muzeum Piastów Śląskich ma powstać nowe miejsce zajmujące się kulturą Kresów Wschodnich, czyli Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Okazuje się, że Paweł Kukiz był osobą, która lobbowała powstanie muzeum w resorcie Piotra Glińskiego. Stąd też jego powołanie na członka Rady Muzeum. 

Informację, że to właśnie aktywność Pawła Kukiza doprowadziła do przekonania ministerstwa do pomysłu powstania Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, potwierdził w rozmowie z Interią dr Dariusz Byczkowski, szef Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

– To Paweł Kukiz, który zresztą mieszka w powiecie brzeskim, lobbował w ministerstwie kultury za jego powstaniem – powiedział Byczkowski. – Wielokrotnie pojawiał się u nas przy okazji inicjatyw kresowych, utrzymuje stały kontakt z rodzinami z Kresów Wschodnich i działa na ich rzecz. Jeździ też na Wschód z darami – zachwalał Kukiza szef Muzeum Piastów Śląskich.

– Działamy dla dobra sprawy, każdy, kto chce się zaangażować, jest mile widziany. Paweł Kukiz chce. Rada ma w zasadzie symboliczny wymiar: wspomaga dyrektora, opiniuje. Trzeba też powiedzieć, że nie ma tu żadnych diet ani innych profitów finansowych – podkreślił. 

Kukiz: żyję Kresami, więc to dla mnie naturalne 

Do sprawy w rozmowie z Interią odniósł się również Paweł Kukiz, który wytłumaczył, dlaczego to właśnie on został powołany na członka Rady Muzeum. 

– Od samego początku wspierałem ideę takiego muzeum, mój śp. ojciec dostał medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za cykl Madonny Kresowe. Pozwoliły one opisać losy wysiedlanych parafii – powiedział Kukiz. – Od dawna mam kontakt z muzeum, a moja obecność w radzie to inicjatywa dyrektora. Zgodziłem się na jego propozycję. Żyję Kresami, więc to dla mnie naturalne – dodał w rozmowie z portalem. 

Interia podkreśla, że do powstania samego muzeum będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Placówka ma się mieścić w budynku po dawnym Gimnazjum Piastowskim, ale budynek wymaga remontu.

Aktualnie Muzeum Piastów Śląskich gromadzi zbiory związane z kulturą Kresów. Od 2019 roku udało się zebrać ponad 1304 muzealiów i 707 książek, które tworzą Archiwum Kresowe.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura