Mirosław Skrzypczyński. Fot. PAP
Mirosław Skrzypczyński. Fot. PAP

Skrzypczyński rezygnuje. Po kolejnych oskarżeniach żegna się z Polskim Związkiem Tenisowym

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Prezes Mirosław Skrzypczyński zrezygnował z funkcji Prezesa Zarządu Polskiego Związku Tenisowego ze skutkiem natychmiastowym.

W poniedziałek posłanka Lewicy Katarzyna Kotula opowiedziała, że jako nastolatka padła ofiarą molestowania seksualnego ze strony Mirosława Skrzypczyńskiego, prezesa Polskiego Związku Tenisowego. Obecna posłanka miała wówczas kilkanaście lat. Skrzypczyński początkowo wydał oświadczenie w tej sprawie i nie przyznał się do kolejnych już zarzucanych mu czynów.

Polecamy:

Mirosław Skrzypczyński rezygnuje

Na stronie Polskiego Związku Tenisowego ukazało się właśnie oświadczenie, w którym czytamy, że w czwartek 24 listopada  Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PTZ ze skutkiem natychmiastowym. Jego rezygnacja została przyjęta jednogłośnie.

Nowym Prezesem Zarządu Polskiego Związku Tenisowego został Dariusz Łukaszewski, który dotąd pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu.

Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Tenisowego

Zarząd PZT podjął w czwartek decyzję "o powołaniu zewnętrznej, niezależnej od Zarządu i pozostałych organów Związku, trzyosobowej komisji, której zadaniem będzie zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących spraw związanych z osobą Pana Mirosława Skrzypczyńskiego, które były przedmiotem ostatnich artykułów prasowych, wywiadów i doniesień medialnych" - czytamy w oświadczeniu Zarządu Polskiego Związku Tenisowego.


Komisja ma się składać "z członków o nieposzlakowanej opinii", a osoby wchodzące w jej skład będą z poza struktur PZT oraz wojewódzkich związków. "Komisja składać się będzie z Kobiet" - dodają autorzy oświadczenia.


Skład Komisji oraz plan jej prac ma zostać przedstawiony opinii publicznej nie później niż do dnia 30 listopada 2022 r.

"Komisja ta będzie miała charakter zbliżony swym zakresem działania do komisji śledczych. W oparciu o udzielone przez Polski Związek Tenisowy upoważnienie, Komisja będzie uprawniona do żądania złożenia wyjaśnień, przesłuchiwania świadków oraz osób pokrzywdzonych, analizy dokumentów i wszelkich innych materiałów niezbędnych do prawidłowego wyjaśnienia sprawy. Zgodnie z założeniami podjętej uchwały, Komisja zobowiązana jest do opracowania stosownego raportu i przedłożenia go na ręce Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji odpowiedzialnej za Dyscyplinę w Polskim Związku Tenisowym. Raport ma zostać opracowany w terminie do sześciu miesięcy począwszy od ukonstytuowania Komisji" - podaje komunikat.

Onet zarzucał Skrzypczyńskiemu znęcanie się nad rodziną

W październiku 2022 roku Onet opublikował tekst, w którym zarzucił ówczesnemu prezesowi Polskiego Związku Tenisa Mirosławowi Skrzypczyńskiemu znęcanie się nad rodziną. Skrzypczyński zaprzeczał tym zarzutom.

Bohater artykułu oraz jego rodzina postanowili wydać oświadczenie w tej sprawie. Prezes PZT przekonuje, że stosowane są wobec niego "ubeckie metody inwigilacji”. Oświadczenie wydała też była żona Skrzypczyńskiego, w którym zażądała usunięcia publikacji Onetu.

"Szef Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński przez lata stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec swojej rodziny i wobec zawodniczek, które trenował. Córka: "Bałam się go i boję do tej pory". Była teściowa: "Bił mnie, moją córkę i wnuczkę". Jedna z tenisistek: "pierwszy raz dotknął mnie, gdy miałam 14 lat". W czasie największych triumfów Igi Świątek, Onet odkrywa ciemne karty polskiego tenisa" – pisali wówczas dziennikarze Onet.pl. 

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka