W Brukseli policjanci wyszli na ulice. Protestują przeciwko przemocy wobec funkcjonariuszy. To pokłosie morderstwa młodego pracownika policji, do którego doszło 10 listopada. (fot. Twitter)
W Brukseli policjanci wyszli na ulice. Protestują przeciwko przemocy wobec funkcjonariuszy. To pokłosie morderstwa młodego pracownika policji, do którego doszło 10 listopada. (fot. Twitter)

Tysiące policjantów wyszło na ulice Brukseli. "Miarka się przebrała"

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
We wtorek ponad 10 tysięcy policjantów wyszło na ulice Brukseli, aby zaprotestować przeciwko przemocy wobec policji, po zabójstwie jednego z funkcjonariuszy wcześniej w tym miesiącu. Domagają się surowszego podejścia wobec ataków na policjantów.

Brukselscy policjanci protestują

Na początku listopada młody policjant w Schaerbeek zginał po ataku nożem.

— Podnosimy ten temat od ponad 20 lat. Najwyższy czas, aby rząd w końcu zaczął pracować nad zerową tolerancją — powiedział Vincent Houssin, wiceprzewodniczący związku zawodowego policji VSOA.

Belgijski rząd dostrzega problem.

— Musimy dać sygnał politykom, że przemoc jest niedopuszczalna. Musimy też chronić tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo — podkreśliła minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden (CD&V).

Protesty na ulicach Brukseli

— Dla związków zawodowych policji przebrała się miarka. Potępiają przemoc wobec policji i domagają się większego szacunku nie tylko od społeczeństwa, ale także od rządu federalnego i wymiaru sprawiedliwości. Ponadto niezadowolenie budzi program karier: korzystny system emerytalny zostanie wycofany do 2030 r., a obiecana podwyżka płac zostanie częściowo cofnięta — podaje VRT.

W mediach społecznościowych obejrzeć można nagrania z protestu policjantów.

— W Belgii policjanci wyszli na ulice, by zademonstrować brak tolerancji dla przemocy wobec funkcjonariuszy. Powodem było morderstwo policjanta 10 listopada w Brukseli — przekazał na Twitterze dziennikarz Gurbaksh Singh Chahal.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka