Janusz Waluś zwolniony warunkowo po 28 latach spędzonych w więzieniu.
Janusz Waluś zwolniony warunkowo po 28 latach spędzonych w więzieniu.

Janusz Waluś został warunkowo zwolniony z więzienia w RPA

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia - poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Janusz Waluś opuścił więzienie

Polak miał pierwotnie opuścić więzienie w ubiegłym tygodniu, jednak został raniony nożem przez współwięźnia i przebywał pod opieką lekarską. Mężczyzna oskarżony o ugodzenie go nożem odsiaduje wyrok dożywocia za morderstwo i próbę morderstwa.

"Przestępcy Walusiowi zostały przedstawione warunki zwolnienia warunkowego. Jeśli je złamie, powróci do zakładu karnego" - przekazały południowoafrykańskie władze, cytowane przez agencję AP.

Polak starał się o warunkowe zwolnienie

69-letni obecnie Waluś, kierowca ciężarówki i działacz dążącego do utrzymania systemu segregacji rasowej Afrykanerskiego Ruchu Oporu, zastrzelił Haniego 10 kwietnia 1993 roku. Początkowo został skazany na karę śmierci, później zamienioną na dożywocie. W 2016 roku sąd zgodził się na przedterminowe zwolnienie Walusia, ale decyzja ta została rok później uchylona przez sąd apelacyjny po odwołaniu złożonym przez resort sprawiedliwości. W listopadzie bieżącego roku sędzia Raymond Zondo, prezes Trybunału Konstytucyjnego RPA, poinformował, że nakazano warunkowe zwolnienie Walusia.

Ministerstwo dodało, że poprzednie decyzje o odmowie zwolnienia warunkowego Walusia nie zostały podjęte dlatego, aby pomścić Haniego, ale zawsze były w kontekście nadania skuteczności interesom sprawiedliwości, z perspektywy tego, co sąd skazujący chciał osiągnąć.

Wdowa po Hanim chce ponownej rozprawy

Decyzja o zwolnieniu warunkowym Walusia wywołała w RPA oburzenie. W protestach przeciwko wypuszczeniu go z więzienia uczestniczyło tydzień temu ponad 1000 osób. Niektórzy obywatele RPA twierdzą, że zwolnienie warunkowe Walusia "ponownie otworzyło głębokie rany nierówności rasowej" - przekazała Associated Press.

Waluś odbędzie dwa lata resocjalizacji, zgodnie z regułami warunkowego zwolnienia, na mocy którego został zwolniony, zanim zostanie odesłany z powrotem do Polski. Został pozbawiony obywatelstwa RPA w 2017 roku.

Podczas gdy Waluś został zwolniony z więzienia, wdowa po Hanim, Limpho Hani, oraz SACP złożyły wniosek do sądu najwyższego o unieważnienie decyzji o przyznaniu mu zwolnienia warunkowego.

Chcą, aby sprawa została rozpatrzona na nowo w terminie, który określi sędzia główny Raymond Zondo, podała agencja News24.

Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony przez sąd.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka