Kluczowe czołgi z USA dla polskiej armii. Morawiecki o dostawach

Premier Mateusz Morawiecki. Wizyta w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej. Fot. Flickr/premierrp
Premier Mateusz Morawiecki. Wizyta w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej. Fot. Flickr/premierrp
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak jest w trakcie negocjacji ze stroną amerykańską i możliwe, że pierwsze sztuki Abramsów dotrą do nas już w przyszłym roku - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce czołgów

We wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów. To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Polecamy:

Czołgi M1A1 Abrams dla Polski

Premier odniósł się do tej informacji w środę w mediach społecznościowych. „Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż dodatkowych 116 czołgów Abrams wraz z amunicją do Polski” - podkreślił Morawiecki. „Rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad przyspieszeniem dostaw. Wicepremier Mariusz Błaszczak jest w trakcie negocjacji ze stroną amerykańską i możliwe, że pierwsze sztuki Abramsów dotrą do nas już w przyszłym roku” - dodał.


Według komunikatu DSCA, na zamówienie złożyło się m.in. 116 czołgów, a także 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, osiem mostów czołgowych M1074 Joint Assault Bridge, sześć wozów dowodzenia M577, 26 pojazdów HMMWV (Humvee) i 26 lekkich pojazdów opancerzonych JLTV, a także karabiny maszynowe oraz dziesiątki tysięcy sztuk amunicji czołgowej.

Abramsy zapełnią lukę w polskim uzbrojeniu

„Proponowana sprzedaż zwiększy zdolności Polski, by sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie wiarygodnej siły, która jest zdolna do odstraszania przeciwników i uczestniczeniu w operacjach NATO” - oznajmiła DSCA.

Zgodnie z zapowiedzią polskiego MON, czołgi te mają wypełnić lukę po maszynach, które Polska ofiarowała Ukrainie. Szef MON informował wcześniej, że Polska miała otrzymać te Abramsy po koszcie ich rozkonserwowania oraz pakietu części zamiennych. Są to wozy starszego typu, niż 250 wcześniej zamówionych przez Polskę Abramsów M1A2 SEP v3.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj105 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo