Niemiecka policja aresztowała 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy. Fot. PAP/DPA/Roland Weihrauch / zdjęcie ilustracyjne
Niemiecka policja aresztowała 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy. Fot. PAP/DPA/Roland Weihrauch / zdjęcie ilustracyjne

Niemcy wykryli szeroko zakrojony spisek. Obywatele Rzeszy planowali zamach stanu

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Grupa określająca się mianem Obywatele Rzeszy planowała przejęcie Reichstagu, czyli niemieckiego parlamentu i objęcie władzy w Niemczech. Policja właśnie pokrzyżowała ich plany.

Obywatele Rzeszy planowali zamach stanu

W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano, śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

Polecamy:

Aresztowanym zarzuca się przygotowywanie zamachu stanu. 22 osoby spośród aresztowanych to członkowie organizacji terrorystycznej, trzy pozostałe to zwolennicy organizacji. Ponadto jest jeszcze 27 innych podejrzanych – poinformowała rzeczniczka. Prokuratura Federalna zapowiada, że jeszcze w środę rozpoczęcie przesłuchania pierwszych zatrzymanych.

Kim są Obywatele Rzeszy?

Obywatele Rzeszy to nieformalny ruch negujący prawne istnienie państwa niemieckiego w obecnym kształcie. Według niemieckich raportów to grupa skrajnie prawicowych i byłych wojskowych. Obywatele Rzeszy mieli planować szturm na budynek Reichstagu i przejęcie władzy.

Domniemanym liderem Obywateli Rzeszy jest 71-letni Niemiec określający się mianem księcia Heinricha XIII.

Członkowie grupy uznają zwykle dalsze trwanie przedwojennej Rzeszy jako jedynego prawowitego państwa niemieckiego, często odmawiają płacenia podatków i pozostają w konflikcie z władzami. W 2020 roku działalność ruchu została zdelegalizowana przez niemieckie MSW.

Obywatele Rzeszy. Aresztowania w niemal całych Niemczech

Aresztowań dokonano na terenie Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlina, Hesji, Dolnej Saksonii, Saksonii i Turyngii, po jednej osobie zatrzymano również w Austrii i we Włoszech. Ponadto przeszukania przeprowadzono również w Brandenburgii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary.

Według Urzędu Ochrony Konstytucji organizacja ma ok. 21 tys. zwolenników. Podczas nalotu w 2016 roku Georgensgmuend w Bawarii jeden z tzw. Obywateli Rzeszy postrzelił czterech policjantów, z których jeden zmarł. 

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka