Niemcy wykryli szeroko zakrojony spisek. Obywatele Rzeszy planowali zamach stanu

Niemiecka policja aresztowała 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy. Fot. PAP/DPA/Roland Weihrauch / zdjęcie ilustracyjne
Niemiecka policja aresztowała 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy. Fot. PAP/DPA/Roland Weihrauch / zdjęcie ilustracyjne
Grupa określająca się mianem Obywatele Rzeszy planowała przejęcie Reichstagu, czyli niemieckiego parlamentu i objęcie władzy w Niemczech. Policja właśnie pokrzyżowała ich plany.

Obywatele Rzeszy planowali zamach stanu

W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano, śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

Polecamy:

Aresztowanym zarzuca się przygotowywanie zamachu stanu. 22 osoby spośród aresztowanych to członkowie organizacji terrorystycznej, trzy pozostałe to zwolennicy organizacji. Ponadto jest jeszcze 27 innych podejrzanych – poinformowała rzeczniczka. Prokuratura Federalna zapowiada, że jeszcze w środę rozpoczęcie przesłuchania pierwszych zatrzymanych.

Kim są Obywatele Rzeszy?

Obywatele Rzeszy to nieformalny ruch negujący prawne istnienie państwa niemieckiego w obecnym kształcie. Według niemieckich raportów to grupa skrajnie prawicowych i byłych wojskowych. Obywatele Rzeszy mieli planować szturm na budynek Reichstagu i przejęcie władzy.

Domniemanym liderem Obywateli Rzeszy jest 71-letni Niemiec określający się mianem księcia Heinricha XIII.

Członkowie grupy uznają zwykle dalsze trwanie przedwojennej Rzeszy jako jedynego prawowitego państwa niemieckiego, często odmawiają płacenia podatków i pozostają w konflikcie z władzami. W 2020 roku działalność ruchu została zdelegalizowana przez niemieckie MSW.

Obywatele Rzeszy. Aresztowania w niemal całych Niemczech

Aresztowań dokonano na terenie Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlina, Hesji, Dolnej Saksonii, Saksonii i Turyngii, po jednej osobie zatrzymano również w Austrii i we Włoszech. Ponadto przeszukania przeprowadzono również w Brandenburgii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary.

Według Urzędu Ochrony Konstytucji organizacja ma ok. 21 tys. zwolenników. Podczas nalotu w 2016 roku Georgensgmuend w Bawarii jeden z tzw. Obywateli Rzeszy postrzelił czterech policjantów, z których jeden zmarł. 

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka