Tusk sprzyjał Rosji? Jest sondaż, wielu respondentów tak uważa

Donald Tusk, lider PO.
Donald Tusk, lider PO.
Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" sprawdziła opinie Polaków na temat relacji rządu PO-PSL z Rosją w latach 2007-2014. Przeważające odpowiedzi są niepokojące dla Donalda Tuska: zdecydowana większość uważa, że ówczesny gabinet prowadził politykę, sprzyjającą dla Kremla.

Sondaż o sprzyjaniu Rosji 

"Czy Twoim zdaniem rząd PO-PSL w latach 2007-2015 prowadził politykę sprzyjającą Rosji?" - takie pytanie zadano badanym w ankiecie. PiS od lat krytykuje Donalda Tuska za szereg niekorzystnych umów energetycznych, uzależniających Polskę od rosyjskich dostaw gazu. Ostatnio politycy obozu rządzącego przedstawili pomysł powołania komisji weryfikacyjnej, która zbadałaby zależności Warszawy od Moskwy w obszarze gospodarczym i nie tylko. Opozycja zapowiedziała, że nie poprze wniosku w Sejmie. 

Zobacz: Wtedy ruszy komisja weryfikacyjna ws. powiązań z Rosją. Sobolewski ujawnił termin

Część wyborców Koalicji Obywatelskiej uważa, że tak 

Aż 31,9 procent pytanych odparło "zdecydowanie tak" na postawione pytanie, a 17,6 proc. "raczej tak". Daje to łącznie wynik 49,5 proc. ankietowanych, którzy uważają, że rząd PO-PSL sprzyjał Władimirowi Putinowi. Odpowiedź "Zdecydowanie nie" wybrało 24,7 proc. pytanych, "raczej nie" - 11,5 proc. Łącznie 36,2 proc. pytanych nie wierzy w to, że gabinet Tuska był uległy wobec Rosji.  

Nie przegap: Wałęsa znów ma finansowe problemy. Nazywa żonę pijawką

Zdanie w tej sprawie nie wyraziło 14,3 proc. respondentów. W sondażu krytyczną opinię o rządach Tuska wyraziło 83 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Zaskakuje, że 22 proc. zdeklarowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej zgodziło się z tak postawioną diagnozą. 73 proc. wyraziło natomiast sprzeciw. Głosujący na Lewicę byli bardziej zgodni - 35 proc. nie miało zdania, a 65 proc. nie zgodziło się z tezą, postawioną w pytaniu.  

Czytaj: Antypisowska opozycja bez oferty dla ludzi


GW

Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka