Rolnicy protestują przeciwko napływowi produktów z Ukrainy. Zablokowane drogi

Protest Agrounii w Grajewie, fot. Facebook/Screenshot
Protest Agrounii w Grajewie, fot. Facebook/Screenshot
W Grajewie rozpoczął się strajk Agrounii w związku z “niekontrolowanym przywozem zbóż z Ukrainy”. W ramach protestu działacze sprowadzili na drogę przy granicy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego kilka maszyn rolniczych i zablokowali drogę.

Protest Agrounii w Grajewie

– Sytuacja jest dramatyczna, bo te produkty zamiast trafiać za granicę, zaczynają zapychać nasze silosy, nasze magazyny – stwierdził lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

– Rolnicy nie mają gdzie sprzedawać swoich produktów, pszenicy, kukurydzy, rzepaku, bo w połowie maja zostało zniesione cło na przywóz tych produktów z Ukrainy. Miało być tak, że te produkty miały być tylko przewożone przez nasz kraj i miały trafiać do Afryki, krajów Bliskiego Wschodu, żeby nie było głodu – mówił.

– Dziś stoimy na drodze i żądamy zmian. Żądamy kontroli tego, co przyjeżdża do kraju, kontroli firm, które to wszystko kupują. Dlaczego tego nie sprzedają dalej. Dlaczego z tego zboża, pszenicy, rzepaku powstają produkty, które później trafiają na nasz rynek – pytał Kołodziejczak.

Rolnicy zaniepokojeni importem z Ukrainy

To nie wszystkie zaplanowane na dziś protesty rolnicze. Jak informuje serwis farmer.pl świętokrzyscy rolnicy zaplanowali na poniedziałek blokadę drogi krajowej nr 78 w Nagłowicach, w powiecie jędrzejowskim. Od godz. 10 protestujący będą okresowo wstrzymywać ruch na trasie, by domagać się od rządu wstrzymania importu ukraińskiego ziarna. W akcję zaangażowane są różne organizacje rolnicze.

Rolnicy alarmują rząd, że nasz kraj zalewa nie tylko ukraińskie zboże, rzepak i kukurydza, ale także mięso drobiowe, a nawet gotowa mąka zwożona w beczkach i big-bagach. Postulują więc wprowadzenie ceł na produkty drobiowe i wzmożenie kontroli weterynaryjnych transportów z Ukrainy.

Pogotowie strajkowe - będzie ogólnopolski protest

Pogotowie strajkowe w związku z sytuacją w rolnictwie i niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy ogłosiło również prezydium NSZZ RI „Solidarność”. Na 17 stycznia wyznaczono termin ogólnopolskiego protestu. Jak przyznaje związek w komunikacie z 16 grudnia: "napływ zbóż z Ukrainy zagraża dalszemu funkcjonowaniu gospodarstw rodzinnych w Polsce".

ja

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj114 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo