Chorwacja od początku 2023 roku wejdzie do strefy euro. (fot. Pixabay)
Chorwacja od początku 2023 roku wejdzie do strefy euro. (fot. Pixabay)

Ten kraj wchodzi do strefy euro. To jeden z ulubionych kierunków urlopowych dla Polaków

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
1 stycznia Chorwacja wejdzie do strefy euro. Rada UE zadecydowała, że kurs wymiany wynosić będzie około 7,53 kuny chorwackiej za jedno euro.

Chorwacja wkracza do strefy euro

Jak dotąd chorwacką walutą była kuna. Mimo to, bardzo często ceny niektórych usług podawane były w euro. Waluta ta jest tam powszechnie akceptowana po zbliżonych do średniego kursach w wielu miejscach. Trzeba jednak być ostrożnym odwiedzając kantory – w tych, mieszących się w miejscowościach turystycznych – prowizje sięgać mogą nawet 5 procent. Dla porównania, w kioskach można było wymienić walutę z marżą wynoszącą ułamek procenta.

Co się zmieni?

Wielu turystów i tak jeździło do Chorwacji biorąc ze sobą euro, zatem zmiany te nie będą dla nich aż tak znaczące. Nie wszystkie kantory internetowe oferowały bowiem kunę chorwacką, a z kolei w stacjonarnych często okazywała się droga.

Jest to szczególnie cenne w przypadku przelewów do tego kraju. Dotychczas przelewy do Chorwacji w HRK szły jednak w technologii SWIFT. To oznaczało, że były niewygodne i wolne. Wymiana przelewów na SEPA to zdecydowanie zaleta pod wszystkimi kwestiami.

Kuny chorwackie w gotówce możliwe będą do wymiany na euro do 31 grudnia 2023 roku. Będą jednak ograniczenia w postaci limitów – jednorazowo możliwa jest wymiana 100 banknotów oraz 100 monet kuny chorwackiej. Komercyjne banki mogą pobierać opłatę podczas większych transakcji. 

Pieniądze będzie można wymienić na poczcie, w bankach komercyjnych oraz Agencji Finansowej. Z kolei od stycznia 2024 roku usługa wymiany kun na euro prowadzona będzie przez Narodowy Bank Chorwacji.

Zmiana waluty i związane z nią zamieszanie

Należy pamiętać, że przejście na nową walutę to zawsze trochę zamieszania. W wielu krajach to zamieszanie skończyło się nagłym skokiem inflacji w górę. Przy zmianie cen częstsze jest zaokrąglanie w górę niż w dół. Biorąc pod uwagę obecne problemy z inflacją nie można wykluczyć, że to samo stanie się w Chorwacji. Oznaczałoby to wówczas, że kolejne wakacje w Chorwacji będą po prostu droższe. Jednak podczas procesu zmiany waluty, władze zadbały o ochronę konsumentów. Zakazane jest podnoszenie cen w kontekście wymiany waluty. W przypadku złamania prawa, na takie podmioty stosujące nieuczciwe praktyki zostanie nałożona grzywna.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka