Zacznie się już 16 stycznia. Białoruś i Rosja przeprowadzą wspólne działania

Agencja Reutera informuje o wspólnych ćwiczeniach lotniczych Białorusi i Rosji. (fot. PAP/EPA)
Agencja Reutera informuje o wspólnych ćwiczeniach lotniczych Białorusi i Rosji. (fot. PAP/EPA)
Reuters donosi, powołując się na białoruskie Ministerstwo Obrony, że od 16 stycznia do 1 lutego kraj ten przeprowadzi wspólne ćwiczenia lotnicze z Federacją Rosyjską.

Wspólne ćwiczenia Białorusi i Rosji

O wspólnych ćwiczeniach wojsk sił powietrznych Rosji i Białorusi poinformowano w niedzielę po południu. Reuters powołuje się na komunikat białoruskiego Ministerstwa Obrony.

— Rosja i Białoruś przeprowadzą wspólne ćwiczenia dywizji lotniczych, wchodzących w skład regionalnego zgrupowania wojsk obu krajów — przekazano w komunikacie.

Termin wspólnych ćwiczeń wyznaczono na okres od 16 stycznia do 1 lutego.

Wcześniejsze doniesienia o ćwiczeniach

Agencja Reutera informowała już wcześniej o możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń obu krajów.

— Białoruś przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń sił powietrznych z Rosją — podał Reuters w czwartek 5 stycznia agencja, powołując się na oświadczenie resortu obrony w Mińsku. — Na Białoruś nadal przybywać będzie personel sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, uzbrojenie, sprzęt wojskowy i specjalny — dodano w komunikacie.

Potencjalny atak Ukrainy ze strony Białorusi

Informacje o wspólnych ćwiczeniach sił powietrznych Rosji i Białorusi napłynęły w czasie, kiedy Kijów i eksperci zachodni nadal biorą pod uwagę scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Jednocześnie ocenia się, że taki atak nie nastąpiłby raczej w najbliższych miesiącach.

Białoruś od początku wspiera Rosję w inwazji na Ukrainę, udostępniając jej swoje terytorium i lotniska. Niezależne media podają też, że kraj ten przekazuje rosyjskiej armii amunicję i sprzęt wojskowy.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka