Fabryka porcelany zamyka się po blisko 200 latach działania. Powód to wysokie ceny gazu

Fabryka porcelany "Krzysztof" w Wałbrzychu. Źródło: commons.wikimedia.org
Fabryka porcelany "Krzysztof" w Wałbrzychu. Źródło: commons.wikimedia.org
Fabryka porcelany "Krzysztof" w Wałbrzychu działa nieprzerwanie blisko 200 lat. Teraz, założony w 1831 roku zakład ogłosił likwidację, co spowoduje, że pracę straci 70 osób. Powodem takiej decyzji są wysokie ceny gazu.

Koniec fabryki porcelany "Krzysztof" 

Po blisko 200 latach nieprzerwanej działalności, swoją likwidację ogłosiła fabryka porcelany "Krzysztof" z Wałbrzycha. W konsekwencji pracę straci 70 osób. 

– W uzasadnieniu firma podała, że powodem zwolnień jest zakończenie działalności gospodarczej, do której przyczyniła się sytuacja na rynku gazu. Chodzi o wzrost cen surowca i brak podpisania umów na jego dostarczanie – powiedziała "Gazecie Wyborczej" Marzena Radochońska, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

"Kończy się w mieście pewna epoka"

Rzecznik prasowy z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu Edward Szewczak stwierdził, że w związku z likwidacją fabryki porcelany "Krzysztof" kończy się w mieście po prostu pewna epoka. – Szkoda, bo była to ostatnia z działających fabryk porcelany w Wałbrzychu – dodaje. 

"GW" przypomina, że fabryka "Krzysztof", od dawna borykała się z problemami. Przed pandemią COVID-19 w zakładzie pracowało 320 osób i rocznie produkowano 10 mln sztuk porcelany stołowej. Lockdown doprowadził jednak do anulowania wielu zamówień, wstrzymano też łańcuchy dostaw. W efekcie zwolniono 140 osób.

Zwolnienia w Cersanicie 

Swoje problemy finansowe ma także Cersanit. Jak podaje "GW", do Powiatowego Urzędu Pracy pod koniec 2022 roku wpłynęło zawiadomienie, że firma planuje zwolnienia grupowe. Pracę stracić ma 230 pracowników z takich oddziałów jak Wałbrzych, Opoczno, Krasnystaw, Kielce. W sumie to około 6 proc. całej załogi, czyli 3515 osób.

PUP w Wałbrzychu tłumaczy, że finanse firmy ucierpiały m.in. w wyniku pożaru w Starachowicach, do którego doszło w 2022 r.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj116 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka