Donald Tusk, lider PO. Fot. PAP
Donald Tusk, lider PO. Fot. PAP

Doradzał obcięcie 500 plus i podwyższenie wieku emerytalnego. Jest odpowiedź Tuska

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Ekonomista Bogusław Grabowski w Radiu Zet doradzał opozycji, by po wygranych wyborach zmieniła system wypłat 500 plus. Dodawał też, że podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione w obecnej sytuacji demograficznej. Na zwołanej konferencji Donald Tusk odparł, że PO nie ma takich planów, a poglądy byłego członka Rady Polityki Politycznej są jego prywatnymi opiniami.

Kłopotliwe występy liberalnego ekonomisty

Bogusław Grabowski od kilku tygodni zabiera głos w wywiadach, krytykując rządzących m.in. za sposób radzenia sobie z inflacją. Ekonomista proponuje też liberalny program, który opozycja powinna zrealizować po wyborach. W jednym z udzielonych wywiadów Grabowski zastrzegał, że liderzy ugrupowań powinni licytować się na populistyczne pomysły, aby po zwycięstwie w głosowaniu z nich zrezygnować.

Grabowski uważa też, że 500 plus nie powinno obejmować rodzin, w których zarabia się 10-20 tys. złotych na miesiąc. Ponadto, wiek emerytalny jest do wydłużenia, bo w innym przypadku system świadczeń nie udźwignie wypłat dla emerytów - twierdził w Radiu Zet.

Tusk: Nie podniesiemy wieku emerytalnego

Wypowiedzi Grabowskiego zostały podchwycone przez PiS, które zarzuca opozycji drugi plan Balcerowicza. O poglądy ekonomisty został zapytany w środę Donald Tusk. 

- Poglądy dr Grabowskiego są jego poglądami i ja właściwie nawet nie widzę powodu, by komentować wypowiedzi różnych ekonomistów. Każdy ma prawo do wypowiadania swoich poglądów, ale one nie mają nic wspólnego z programem Platformy - zastrzegł lider PO. 

Tusk zapewnił ponadto, że wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, a ówczesny rząd popełnił błąd, nie wsłuchując się w gremialną krytykę ze strony oponentów i wyborców. - Przyszli polscy emeryci i emerytki chcą sami decydować, kiedy przechodzić na emeryturę, więc sprawę uważam za zakończoną - przypomniał. 

- Nie mam wątpliwości, że media związane z PiS będą starały się przekonywać, że nasze zwycięstwo w wyborach oznacza podniesienie wieku emerytalnego - dodał Tusk.  


GW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj74 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka