W 2023 roku będą dodatkowe pieniądze dla szpitali, fot. gov.pl
W 2023 roku będą dodatkowe pieniądze dla szpitali, fot. gov.pl

Dobre wiadomości dla szpitali. Mogą leczyć "nadmiarowych" chorych

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Nawet 4 mld złotych więcej mogą otrzymać w tym roku szpitale, bo wreszcie podniesiono wycenę świadczeń, czyli kwoty, jaką Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za nasze leczenie w klinikach.

Więcej pieniędzy dla szpitali

Na specjalnej konferencji, w której uczestniczył również Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że NFZ sfinansuje niezbędne nadwykonania usług medycznych w 2023 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że budżet dla szpitali w rozpoczętym właśnie roku rzeczywiście będzie znacząco większy.

Przy obliczaniu kwot jakie NFZ będzie płacił szpitalom za wykonane procedury wzięto pod uwagę realne koszty z roku 2022. Sprawiło to, że szpitale mogą w roku mogą liczyć na 4 mld zł więcej niż przed rokiem. Budżet NFZ na ten rok to około 160 mld zł.

- W skali kraju na ten cel wydaliśmy 1 mld zł, ale te środki wpłynęły też na wysokość tegorocznych kontraktów. Podnosimy wyceny dla szpitali w tym roku o 4 mld zł. Jak więc widać, nakłady na ochronę zdrowia systematycznie rosną - wyjaśnił minister Adam Niedzielski. - W tym roku zdecydowaliśmy się premiować szpitale, które zrealizowały więcej usług, świadczeń medycznych, niż przewiduje to zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jesteśmy w szczególnym okresie odbudowy zdrowia publicznego, w postpandemicznej erze - dodał.

Czym jest nadwykonanie?

Jeśli szpitale i przychodnie mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, to świadczą usługi, za które nie płaci pacjent, ale właśnie NFZ. Taka placówka otrzymuje na rok określoną kwotę, czyli limit, w której powinna się „zmieścić”. O ile jednak można zaplanować wysokość budżetu, o tyle trudno jest dokładnie przewidzieć, na co i w jakim stopniu będą chorować pacjenci, a nie można przecież odmówić im pomocy. Często więc szpitale przyjmują „nadmiarowych” chorych, których leczenie przekracza przyznane pieniądze i powoduje to, że pojawia się tzw. nadwykonanie.

Inaczej mówiąc, są to świadczenia zrealizowane w ilości przekraczającej limit określony w kontrakcie zawartym z NFZ na świadczenie usług zdrowotnych w danym roku kalendarzowym. Jeśli przekroczony zostanie określony pułap, fundusz może odmówić zapłaty świadczeniodawcy za usługi ponad plan. Jest on jednak zobowiązany do zapłaty swym kontrahentom za te zadania nadwykonane, które zostały udzielone osobom ubezpieczonym w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Szpital ma przy tym obowiązek takiej organizacji pracy, aby w ramach poziomu finansowania określonego w umowie z funduszem były udzielane zarówno świadczenia planowe, jak i zabiegi nagłe, ratujące życie i zdrowie.

Program Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych uratowany

Deklaracja o zapłaceniu za nadwykonania to bardzo dobra wiadomość, szczególnie w kontekście informacji, którą podaliśmy wczoraj w Salon24 o tym, że z powodu braku pieniędzy na terapie ratujące życie z finansowania programu Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL), Uniwersytecki Szpital w Krakowie będzie musiał odmówić leczenia nawet 100 najciężej chorym pacjentom. W tej sprawie stanowisko zajął także Narodowy Fundusz Zdrowia wydając specjalny komunikat.

Czytamy w nim, że za nadwykonania w ramach RDTL za 2021 r., Uniwersytecki Szpital w Krakowie otrzymał środki w 2022 r. Ponadto Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ szczegółowo informował dyrekcję Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o zasadach rozliczania nadwykonań w ramach RDTL za 2022 r. NFZ wyjaśnia również, że środki na nadwykonania za 2022 r. zostaną rozliczone w I kwartale 2023 r. Ponadto w wyniku wprowadzonej nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym w 2023 r. będzie do dyspozycji o ok. 100 mln zł więcej niż w 2022 r. Nowela została uchwalona po opracowaniu przez NFZ pierwotnego planu finansowego na 2023 r. Oznacza to, że pierwotne środki zabezpieczone na RDTL w tym roku, zostaną zwiększone.

Tomasz Wypych

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości