Koszty leczenia pacjentów w Polsce. Za terapie dla 100 osób można by leczyć 57 tys. innych

Pacjent podczas radioterapii. Fot. zpe.gov.pl
Pacjent podczas radioterapii. Fot. zpe.gov.pl
Średni koszt leczenia pacjenta w 2021 roku w Polsce wyniósł 2600 zł, co stanowiło ponad połowę średniej płacy netto, która zbliżała się wówczas do 4300 zł. Koszt leczenia statystycznego chorego był również wyższy niż w latach poprzednich. Narodowy Fundusz zdrowia podsumował właśnie w raporcie koszty refundacji leczenia pacjentów w ubiegłym roku. Podliczono, ile w skali kraju NFZ zapłacił za świadczenia medyczne i leki.

Nasi drodzy chorzy

Na te świadczenia medyczne i leki, które można przypisać do konkretnego pacjenta lub świadczenia Narodowy Fundusz Zdrowia, wydał blisko 83 mld zł. Średnio koszt leczenia jednego chorego przekroczył 2600 zł i był o ponad 400 zł wyższy niż przed pięcioma laty.
Raport pokazuje, że środki przeznaczone na świadczenia dla 100 pacjentów, których leczenie było najdroższe, wystarczyłyby na leczenie ponad 57 tys. pacjentów, których terapie można by uznać za przeciętnie kosztowne. Jednak Ci „najdrożsi” pacjenci to osoby bardzo ciężko chore, wymagające kosztownych procedur, sprzętu i leków.

Czytaj: Duże zmiany dla pacjentów. Nowe uprawnienia POZ i lista leków refundowanych

- Potwierdziło się, że znacząca część środków jest przeznaczana na dość niewielką liczbę pacjentów. Ciekawym jest fakt, że w analizowanym obszarze, jak w wielu innych, obserwujemy tzw. Zasadę Pareta: 80 proc. budżetu jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne 20 proc. najbardziej potrzebującej populacji. Muszę przyznać, że wniosek z analizy rozkładu kosztów na populację jest dość zaskakujący. Okazuje się, że niemal 24,5 mld złotych z 83 mld złotych przeznaczamy na świadczenia dla 1 proc. populacji mieszkańców naszego kraju - komentuje Filip Urbański, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ.

image
podpis: Średnia wartość świadczeń i leków w przeliczeniu na pacjenta 2021

Kto najczęściej korzysta z leczenia

Oprócz przedstawienia części kosztów związanych z funkcjonowaniem służby zdrowia, Raport przygotowany przez zespół analityków udowodnił także, że w Polsce w ochronie zdrowia w zasada solidaryzmu społecznego działa w praktyce. Zgodnie z nią każdy obywatel, bez względu na wiek, stan zdrowia, płeć, miejsce zamieszkania, czy wysokość płaconej składki zdrowotnej powinien otrzymać pomoc i opiekę medyczną.

- Główną zasadą solidaryzmu społecznego jest bieżące finansowanie opieki zdrowotnej osobom chorym ze składki zdrowotnej, którą opłacają osoby zdrowe. To oczywiście duże uproszczenie, ale pokazuje mechanizm działania solidaryzmu - wyjaśnia Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ.

Analitycy porównali np. wiek z kosztami ich leczenia. Okazuje się, że najwięcej środków na leczenie NFZ wydaje na pacjentów w grupach:

  • 0-4 lata
  • 60-64 lata
  • 65-69 lat
  • 70-74 lata.


Najmniej wydatków wymagają pacjenci w wieku 20-24 lata i 25-29 lat.
Średnia wartość refundacji dla mężczyzn w 2021 roku wyniosła 2759,20 zł, a dla kobiet 2605,09 zł.

image
podpis: Wartość refundacji świadczeń i leków w 2021 roku


Tomasz Wypych

Czytaj także:

Prezydent o słowach Jourovej: Odbieram to jako czysto polityczny atak na Polskę

Masakra na paradzie z okazji Dnia Niepodległości - policja zatrzymała sprawcę

Premier atakuje Tuska: Palił cygarka, oglądał Eurosport, uciekł do Brukseli po pieniądze

Lubię to! Skomentuj83 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo