Program PolSKI Mistrz ze wsparciem na kolejne 4 lata. Na zdjęciu Paweł Borys (PFR), Adam Małysz (PZN), Daniel Pitrus (PKL) oraz Anna Bujda oraz Kostek Tryzna
Program PolSKI Mistrz ze wsparciem na kolejne 4 lata. Na zdjęciu Paweł Borys (PFR), Adam Małysz (PZN), Daniel Pitrus (PKL) oraz Anna Bujda oraz Kostek Tryzna

"Trzeba się cieszyć, że mamy takie możliwości w górach". PolSKI Mistrz stawia na młodych

Redakcja Redakcja Sporty zimowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
8 milionów pomocy w postaci wsparcia finansowego, materialnego i organizacyjnego w ramach programu PolSKI Mistrz przez kolejne 4 lata trafi na na rozwój narciarstwa i snowboardu alpejskiego. Program to to nie tylko rozwój ośrodków i tras narciarskich, ale przede wszystkim wsparcie młodych talentów narciarskich i snowboardowych, takich jak Maryna Gąsienica-Daniel – nasza najlepsza narciarka alpejska zaliczana do światowej czołówki slalomu giganta.

Piękne polskie góry, wspaniałe możliwości

- Uwielbiam jeździć po górach, uwielbiam narciarstwo, uwielbiam zimę i góry - mówi Maryna Gąsienica-Daniel, najlepsza polska narciarka alpejska. - Trzeba cieszyć się, że mamy takie możliwości w górach i że możemy wykorzystywać te piękne dni. 

Na warunki pogodowe panujące w polskich górach wpływu wprawdzie nie mamy, ale na jakość tras narciarskich oraz kształtowanie umiejętności naszej sportowej młodzieży narciarskiej i kadry trenerskiej, już tak.

Dlatego, tak ważne jest, aby zapewnić polskim młodym zawodnikom profesjonalne zaplecze trenerskie i treningowe. Właśnie dlatego program PolSKI Mistrz obejmuje opieką trenerską i wsparciem 49 sportowców z różnych kategorii wiekowych. Wsparcie  dostępne jest dla narciarzy i snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych. 

Oprócz trenerów i młodych zawodników wspierana jest też organizacja zawodów ujętych w kalendarzu Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej. To właśnie takie imprezy dają szansę młodym polskim narciarzom i snowboardzistom na zdobycie pierwszych szlifów w ważnych imprezach o międzynarodowym znaczeniu. 

PolSKI Mistrz. Program rozwoju narciarstwa i snowboardu alpejskiego

W ramach programu PolSKI Mistrz tylko w ostatnim sezonie zorganizowano 16 edycji zawodów w 34 konkurencjach. W ramach programu organizowany jest Młodzieżowy Puchar Polski dla młodych narciarzy alpejskich. Wystartowało w nich 353 zawodników i zawodniczek z różnych kategorii wiekowych.

Dzięki partnerom podczas zawodów organizowanych w ośrodkach Polskich Kolei Linowych (Grupa PKL) nie ma opłat wpisowych oraz za darmo udostępniane są skipassy. Dzięki temu 45 kluby sportowe z całej Polski zaoszczędziły 367 tysięcy złotych.

Sponsorami programu wspierającego rozwój narciarstwa jest Polski Fundusz Rozwoju, Grupa Polskie Koleje Linowe oraz Grupa Lotos. Dzięki ich wsparciu finansowemu w ubiegłym sezonie przeznaczono 120 000 zł na nagrody finansowe w zawodach organizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz.

Obejrzyj: Zobacz Adam Małysz o programie dla młodych narciarzy i snowboardzistów

 

Wydaje się, że wsparcie młodych sportowców przynosi efekty. Maryna Gąsienica-Daniel, która również korzystała z programu, w sezonie 2022 zajęła wysokie, 9 miejsce w klasyfikacji generalnej Slalomu Giganta w ramach Pucharu Świata.

– Poziom się podnosi, myślę, że jest to zasługa właśnie programu PolSKI Mistrz. Młodzież ma możliwość trenowania na stokach PKL-u. Mam nadzieję, że ta młodzież będzie dalej chętna do pracy i będzie miała motywację, żeby coraz więcej pracować i że coraz więcej tej młodzieży będzie – mówi Maryna Gąsienica-Daniel w materiale promującym program.

W czasie niedawnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem przedłużono umowę wsparcia programu na kolejne 4 lata.

Wśród zaproszonych byli ci najbardziej zainteresowani programem, czyli przedstawiciele młodego pokolenia narciarzy, którzy rozwijają się pod skrzydłami PolSKI(ego) Mistrza – Anna Bujda oraz Kostek Tryzna. Za naszymi młodymi sportowcami już dwa starty w zawodach organizowanych w ramach programu PKL i PFR. 

– Programem PolSKI Mistrz chcemy zapewnić to, aby ta najbardziej utalentowana polska młodzież i zawodowi sportowcy mieli najlepsze warunki do treningu i aby byli w stanie w najbliższych latach konkurować w sportach zimowych w narciarstwie alpejskim i snowboardzie zjazdowym na światowym poziomie – mówi Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR.

– Ponad 350 tysięcy zostało wydanych na kluby, które naprawdę w naszym kraju, tym bardziej w narciarstwie alpejskim, nie są bogate. Gdyby nie rodzice, to wielu z narciarzy by nie trenowało. Dzięki takim programom mamy możliwość rozwijania się i trenowania – mówił Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Przypomnijmy, że najbliższe Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2026 roku we włoskim Mediolanie i Cortina d’Ampezzo. 

red.


Komentarze

Inne tematy w dziale Sport