Greta Thunberg aresztowana przez niemiecką policję. Screen: Twitter
Greta Thunberg aresztowana przez niemiecką policję. Screen: Twitter

Niemiecka policja aresztowała Gretę Thunberg

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczką klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.

Greta Thunberg aresztowana w Niemczech

Według policji Thunberg została zatrzymana wraz z grupą aktywistów we wtorek podczas kolejnego protestu przeciwko wyburzeniu wioski Luetzerath, gdzie gigant energetyczny RWE chce wznowić wydobycie węgla.

Polecamy:

Rzecznik policji w regionie powiedział, że nie jest jeszcze jasne, co stanie się z Thunberg, która w zeszłym tygodniu dołączyła do protestujących w Luetzerath. W sobotę doszło tam do starć aktywistów z policją, podczas których kilkadziesiąt osób zostało rannych.

W niedzielę policja wspierana przez buldożery usunęła aktywistów z budynków we wsi; tylko kilku ukryło się na drzewach i w podziemnym tunelu.

Thunberg zatrzymana w kopalni odkrywkowej Garzweiler 2

Policja podaje, że Szwedka została zatrzymana w kopalni odkrywkowej Garzweiler 2, około 9 kilometrów od Luetzerath, gdzie siedziała z grupą protestujących w pobliżu kopalni.

Greta Thunberg "została zatrzymana i wyniesiona przez nas z obszaru bezpośredniego zagrożenia w celu ustalenia jej tożsamości" – powiedział rzecznik policji w Akwizgranie i dodał, że jedna z aktywistek wskoczyła do kopalni, w wyniku czego została ranna.

Niemieccy aktywiści oskarżają policję o przemoc

Po sobotnich starciach z policją aktywiści oskarżyli funkcjonariuszy o niewspółmierną przemoc podczas usuwania ich z terenu wioski Luetzerath. Rzeczniczka ratownictwa medycznego demonstrantów wskazywała na "wysoką, dwu-, a nawet trzycyfrową liczbę" poszkodowanych uczestników protestów.

Według danych policji od środy do niedzieli w Luetzerath rannych zostało ponad 70 funkcjonariuszy policji, z czego większość podczas sobotnich starć z przeciwnikami uruchomienia kopalni węgla.

Zobacz galerię zdjęć:

PAP/EPA/RONALD WITTEK
PAP/EPA/RONALD WITTEK PAP/EPA/RONALD WITTEK PAP/EPA/RONALD WITTEK PAP/EPA/RONALD WITTEK
Thunberg zatrzymana w Niemczech

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka