Bank BNP Paribas. Źródło: BNP Paribas
Bank BNP Paribas. Źródło: BNP Paribas

Banki pod lupą UOKiK. Posypały się kary

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 2,7 mln zł kary na BNP Paribas oraz 230 tys. złotych na Bank Pocztowy. Oba banki bezprawnie ograniczały możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe - podał urząd.

UOKiK nakłada kary na BNP Paribas i Bank Pocztowy 

"BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie 2 lub 4 zamiast 8 miesięcy. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na banki kary w łącznej wysokości blisko 3 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów" - wyjaśniono w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kara dla BNP Paribas to ponad 2,7 mln zł, a dla Banku Pocztowego – ponad 230 tys. zł.

Klienci mogą korzystać z wakacji kredytowych 

Urząd przypomniał, że od blisko pół roku konsumenci mogą korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Od sierpnia 2022 r. do końca 2023 r. przysługuje im możliwość zawieszenia spłaty maksymalnie 8 rat kredytu hipotecznego w okresach wskazanych w ustawie. Wniosek mogą złożyć w formie papierowej albo elektronicznej - w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

"Praktyki BNP Paribas i Banku Pocztowego powodowały niedogodności dla konsumentów, którzy musieli kilkakrotnie składać wnioski i pilnować terminów. Mogły sprawić, że konsumenci zrezygnowali z ubiegania się o zawieszenie spłaty późniejszych rat" – zauważył, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka