Sanna Marin znów w centrum uwagi. Ma objąć kluczowe stanowisko

Premier Finlandii Sanna Marin. fot. © Laura Kotila / Finnish Government CC BY 2.0
Premier Finlandii Sanna Marin. fot. © Laura Kotila / Finnish Government CC BY 2.0
W czwartek fiński dziennik "Maaseudun Tulevaisuus” podał, że frakcja europejskich socjaldemokratów chce, aby obecna premier Finlandii Sanna Marin była głównym kandydatem w wyborach kolejnego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Sanna Marin postrzegana jako "zjawiskowa" polityk 

W Brukseli – jak podała gazeta powołując się na źródła w KE - Marin jest postrzegana jako „zjawiskowa” oraz „czysta”, tj. nieuwikłana w korupcyjne skandale „superosobowość polityczna”.

Frakcja socjaldemokratów (S&D) w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego stanowi drugą co do wielkości grupę, po chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Kolejne wybory do PE odbędą się w 2024 roku.

Wcześniej, bo już na początku kwietnia, odbędą się wybory parlamentarne w Finlandii.

Spada poparcie dla partii Sanny Marin 

Obecnie, jak wynika z opublikowanego w środę w Finlandii sondażu, poparcie dla SDP premier Marin spada i partia ta jest obecnie na trzecim miejscu pod względem popularności. Głos na nią oddałoby ok. 18,5 proc. wyborców. Na czele rankingu są partie prawicowe. Na liberalno-konserwatywną Koalicję Narodową (KOK) zagłosowałoby prawie 23 proc., zaś na narodowych konserwatystów z partii Finowie nieco ponad 19 proc.

Jednocześnie to Marin jest postrzegana przez obywateli Finlandii jako najlepsza osoba na stanowisku szefa przyszłego rządu.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka