USA doradza Kijowowi, że priorytetem w wojnie powinna być nadchodząca wiosenna kontrofensywa. (fot. Flickr)
USA doradza Kijowowi, że priorytetem w wojnie powinna być nadchodząca wiosenna kontrofensywa. (fot. Flickr)

Nadchodzi punkt zwrotny wojny. USA doradzają Ukrainie odpuszczenie Bachmutu

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Amerykańscy urzędnicy poinformowali ukraińskie władze, że zbliża się krytyczny moment, mogący zmienić przebieg wojny —  pisze dziennik "The Washington Post". Administracja Joe Bidena jest zdania, że Ukraińcy powinni priorytetowo potraktować nadchodzącą wiosenną kontrofensywę i odpuścić walki o Bachmut, a nawet odłożyć odbicie Krymu.

Zbliża się krytyczny moment wojny

"Ukraińska Prawda", powołując się na "The Washington Post" podaje, że urzędnicy prezydenta USA Joe Bidena poinformowali władze w Kijowie o zbliżającym się krytycznym punkcie w przebiegu wojny. Informację te przekazać mieli m. in. zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jon Finer, zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman i podsekretarz obrony Colin Kahl. W zeszłym miesiącu wszyscy z nich złożyli wizytę na Ukrainie.

Ponadto jak podaje "Ukraińska Prawda", tydzień przed wizytą tych urzędników, wizytę na Ukrainie złożył dyrektor CIA William Burns. Poinformował on ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zelenskiego o wojskowych planach Rosji na najbliższe miesiące i podkreślił wagę nadchodzących działań.

Nowy pakiet wsparcia od USA

Administracja Bidena pracuje obecnie z Kongresem nad zatwierdzeniem kolejnego wsparcia dla Kijowa o wartości 10 mld dolarów. Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu USA ogłoszą kolejny duży pakiet pomocy wojskowej i mniej więcej w tym samym czasie nałoży nowe sankcje na Kreml.

W przeddzień rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie Zachód stara się również zasygnalizować Władimirowi Putinowi, że wsparcie dla Ukrainy nie słabnie — podaje "Ukraińska Prawda".

Niektórzy eksperci ostrzegają jednak, że ani Rosja, ani Ukraina nie uzyskają w najbliższym czasie decydującej przewagi militarnej.

Joe Biden i jego współpracownicy podkreślają, że są zdeterminowani, by wspierać Ukrainę tak długo, jak to możliwe. Ostrzegają jednak, że kurs polityki może się zaostrzyć po wyczerpaniu przez Ukrainę obecnego kongresowego pakietu pomocowego, co może nastąpić już tego lata.

Wyzwolenie terenów

Jednocześnie istnieją ukryte napięcia na Zachodzie dotyczące tego, jak Ukraina powinna skoncentrować swoje zasoby w najbliższych miesiącach. Zwrócono bowiem uwagę, że od wielu miesięcy Ukraina przeznacza znaczne środki i oddziały na obronę Bachmutu we wschodnim Donbasie. Amerykańscy analitycy wojskowi są jednak przekonani, że jednoczesna obrona Bachmutu i przeprowadzenie wiosennej kontrofensywy w celu odzyskania terytoriów tymczasowo zajętych przez Rosję jest "nierealistyczne".

Stany Zjednoczone są zdania, że ważniejsze jest wyzwolenie terenów.

Wiosenna kontrofensywa

Amerykańscy urzędnicy uważają, że jeśli Ukraina będzie nadal walczyć wszędzie tam, gdzie Rosja wyśle wojska, będzie to działać na korzyść Moskwy. Z tego powodu wezwali Ukrainę do priorytetowego przeprowadzenia wiosennej kontrofensywy, zwłaszcza że Stany Zjednoczone i Europa szkolą ukraińskich żołnierzy z posługiwania się najbardziej wyrafinowaną bronią, która już pojawia się na polu walki.

Administracja Bidena jest również przekonana, że zdobycie przez Rosję Bachtmutu "nie doprowadzi do znaczących strategicznych przesunięć na polu walki", ponieważ "to kropka na mapie, dla której oni (Rosjanie - red.) wylali nadzwyczajną ilość krwi".

Ponadto przedstawiciele amerykańskiego wywiadu stwierdzili, że poza możliwościami ukraińskiej armii jest też wyzwolenie silnie ufortyfikowanego półwyspu krymskiego.

Równocześnie, administracja Bidena twierdzi, że trzyma się najlepszego kierunku działania, poprzez wsparcie Ukrainy, które umożliwia odzyskania jak największej ilości terytorium w ciągu najbliższych miesięcy.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj99 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka