W nocy poinformowano o występowaniu utrudnień w dostępie do e-Urzędu Skarbowego. (fot. gov.pl, Twitter)
W nocy poinformowano o występowaniu utrudnień w dostępie do e-Urzędu Skarbowego. (fot. gov.pl, Twitter)

Rusza rozliczenie PIT-ów. I od razu kłopoty, wielka awaria

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
W nocy Ministerstwo Finansów poinformowało o występowaniu utrudnień w e-Urzędzie Skarbowym. W związku z tym wielu użytkowników nie mogło skorzystać z usług serwisu. — Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy — przekazał resort.

Zaczęło się rozliczanie PIT-ów

W środę, 15 lutego, rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja. Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się poprzez Profil Zaufany (PZ), e-Dowód, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub podając dane podatkowe.

Awaria w e-Urzędzie Skarbowym

Resort finansów na Twitterze poinformował o utrudnieniach w e-Urzędzie Skarbowym.

— Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przepraszamy za utrudnienia – poinformowano.


Twój e-PIT

W ramach usługi Twój e-PIT udostępnione są zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, które są najczęściej wypełniane; ponadto - PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., do 2 maja br. (30 kwietnia to niedziela), zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Twój e-PIT nie uwzględnia ulg i odliczeń 

Specjaliści z portalu e-pity.pl wskazują, że w tym roku pojawiły się nowe preferencje i ulgi, z których można skorzystać, a zwrot podatku może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych w przypadku rodziny. Zaznaczono jednak, że dane dotyczące ulg i odliczeń podatnik musi uzupełnić samodzielnie.

— Wstępnie przygotowane rozliczenie roczne, tzw. Twój e-PIT, nie uwzględnia możliwości zwrotu do kwoty zapłaconych składek automatycznie, co w efekcie może prowadzić do pominięcia niewykorzystanej kwoty ulgi. Twój e-PIT przy pierwotnej kalkulacji uwzględnia tylko tę część ulgi, która obniża podatek "do zera" — podkreśla ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska.

Kwoty zwrotu niewykorzystanej ulgi wykazać trzeba, składając deklarację podatkową za 2022 rok (w polach deklaracji PIT-36, PIT-37).

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka