Z lewej strony: Paweł Borys Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Z prawej: Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.
Z lewej strony: Paweł Borys Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Z prawej: Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości na ratunek najemcom. Czynsz zamrożony na długo

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości S.A. ogłosili zasady wsparcia finansowego dla wszystkich mieszkańców osiedli wybudowanych w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. To kluczowe wsparcie dla budżetu najemców osiedli rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Przeciętna kwota oszczędności dla budżetu domowego najemcy wyniesie nieco ponad 5 tysięcy złotych. Dodatkowym wsparciem będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to 1500 zł oszczędności.

PFR zamraża czynsz do końca 2025 roku

- Zamrożenie czynszu najmu w inwestycjach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju zapewnia 3 tys. rodzin gwarancję niezmiennej stawki, niezależnej od wskaźnika inflacji do końca 2025 roku – wyjaśnia Paweł Borys, prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Biorąc pod uwagę średni czynsz za 50-metrowe mieszkanie, który dziś w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju wynosi niespełna 1500 zł miesięcznie oraz prognozy inflacyjne NBP, oszczędności do 2025 wyniosą ponad 5 tysięcy złotych. Do tej pory zgodnie z umowami z najemcami stawki czynszu oraz kaucji podlegały waloryzacji zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.

Najemcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Najemcy mieszkań rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego otrzymają także możliwość zwrotu kaucji zabezpieczającej umowę najmu w kwocie stanowiącej równowartość jednego czynszu. Szczegółowe informacje na temat procedury zwrotu będą przekazywane najemcom w marcu tego roku. Niezależnie od propozycji wsparcia skierowanego do około 3 tysięcy rodzin, czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest średnio 20 proc. niższy niż ten oferowany przez komercyjnych wynajmujących. Dla przykładu na osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach czynsz najmu 50-metrowego mieszkania wynosi 1470 zł. Za taki sam metraż na katowickim rynku trzeba zapłacić 2,2 tysiąca złotych, czyli o blisko 35 proc. więcej.

- PFR Nieruchomości S.A. zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości 2,91 mld zł w 40 lokalizacjach. Inwestycje w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju wynajęto w 97 proc., a w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem w 98 proc. We współpracy z samorządami powstają dostępnych cenowo mieszkania dla osób bez zdolności kredytowej – mówi Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchoności S.A.

- Budowane są i projektowane we współpracy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi, a mieszkania, które powstają cechuje wysoka jakość. Trudno się więc dziwić, że średnio na jedno mieszkanie w osiedlach oferowanych w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest 6 chętnych - dodaje.

Dopłaty dla lokatorów

Warto podkreślić, że wszystkie inwestycje finansowane ze środków Funduszu Mieszkań dla Rozwoju są objęte dopłatami do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”, który został uruchomiony w 2019 roku. W ramach tego programu najemcy otrzymują co miesiąc dopłaty przez okres 15 lat. Obecnie z programu dopłat korzysta blisko 1700 najemców. Oznacza to, że dopłatę otrzymuje 3 na 5 lokatorów. Dopłaty te wynoszą nawet 730 zł miesięcznie. Miesięczna, łączna kwota dopłat do czynszu najemców przekracza pół miliona złotych. Łącznie z dopłat do czynszu korzysta 63 proc. najemców, a średnia dopłata miesięczna dopłata to 306 zł dla mieszkania 50 mkw. Średnia kwota wsparcia najemcy w ciągu roku wynosi więc 3670 zł.

Misja PFR Nieruchomości

PFR Nieruchomości S.A. – jako jedyna na polskim rynku – oferuje umowy najmu ze stopniowym dochodzeniem do własności. Z tej oferty korzystają już najemcy w Białej Podlaskiej, a w najbliższym czasie zostanie ona zaproponowana mieszkańcom osiedla w Gdyni przy ul. Puszczyka. Umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności zostaną także zaoferowane wszystkim najemcom inwestycji, w których ta opcja została zadeklarowana, czyli w Krakowie, w Radomiu, w Katowicach, w Dębicy, w Świdniku, w Łowiczu, w Mińsku Mazowieckim, w Nowym Targu, w Wałbrzychu, we Wrześni i w Zamościu. 

Misją PFR Nieruchomości S.A. jest dostarczanie na polski rynek mieszkań na wynajem, w tym na wynajem z dojściem do własności. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 miliardów złotych w 40 lokalizacjach w całej Polsce. Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe - w Krakowie, Katowicach czy w Gdyni oraz mniejszych samorządach, w których nie było oferty stabilnego, długoterminowego najmu - jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka