Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Duda w wywiadzie dla CNN złożył deklarację ws. samolotów bojowych

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji CNN. Zdaniem Dudy, obecność prezydenta Bidena w Kijowie jest potężnym sygnałem politycznym i strategicznym, a także demonstracją siły.

– Pokazuje to, że przywódca Ameryki, który jest jednocześnie liderem wolnego świata, nie boi się podróżować w miejsca potencjalnie niebezpieczne, gdzie toczy się wojna, ponieważ Stany Zjednoczone go chronią – powiedział Duda.

Biden wysłał ważny sygnał 

Przemówienie prezydenta USA w Warszawie, które jest jednocześnie przemówieniem do całego wolnego świata, pokazuje, że Warszawa jest bezpiecznym miejscem, gdzie amerykański przywódca może swobodnie przebywać w jednym miejscu przez dłuższy czas – zauważył polski prezydent.

– Prezydent Biden wysyła sygnał o obronie każdego centymetra terytorium NATO. Dla nas ten sygnał, wysłany przez najpotężniejsze państwo na świecie, naszego sojusznika i przyjaciela, jest bardzo ważny – podkreślił Duda.


– W przeddzień rosyjskiej inwazji byłem w Kijowie i rozmawiałem z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy powiedział mi, że nie wie, czy się jeszcze spotkamy – przypomniał. Dodał również, że "jeśli Putin myśli, iż może kontrolować Ukrainę tak, jak to zrobił z Krymem, to jest w błędzie. Mamy osiem lat doświadczenia wojennego i tysiące ludzi, którzy walczyli na froncie; będziemy walczyć do końca”.

Polska jest gotowa pomagać Ukrainie 

Prezydent ocenił, że Kijów potrzebuje dziś przede wszystkim broni. – Jeśli Ukraina nie dostanie wsparcia, sama nie poradzi sobie w walce przeciwko Rosji – zauważył, dodając, że Polska i zachodni sojusznicy dostarczają Ukrainie nowoczesny sprzęt, w tym czołgi.

– Jeśli będzie taka potrzeba, przekażemy również samoloty bojowe – powiedział Duda. – Pytanie, kiedy ukraińscy piloci będą gotowi latać nowoczesnymi samolotami, na przykład F-16. Trening pilotów jest bardziej skomplikowany i dłuższy niż trening czołgistów – dodał.

Duda podkreślił, że Polska jest gotowa do niezwłocznego wysłania czołgów na Ukrainę, jednak w tym momencie trwa trening ukraińskich żołnierzy. Dodał, że Polska i inne kraje mają problem z częściami zamiennymi do Leopardów z Niemiec.

Pełna treść wywiadu, który przeprowadziła Christiane Amanpour, ma być wyemitowana w środę wieczorem.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka