Czołg Leopard w wersji 2A4. Fot. Bumar Gliwice
Czołg Leopard w wersji 2A4. Fot. Bumar Gliwice

Polska jako pierwsza przekazała Ukrainie czołgi Leopard 2

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 109
Polskie Leopardy trafiły już na Ukrainę - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oficjalnie poinformować ma o tym podczas wizyty w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Czołgi Leopard na Ukrainie

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard w wersji 2A4, a Niemcy - w wersji 2A6.

O tym, że "pierwsze Leopardy z Polski trafiły do naszych sąsiadów z Ukrainy"  poinformował również na Twitterze Rzecznik rządu. "Dzisiejsza wizyta premiera Mateusza Morawieckiego ma wymierny charakter dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy" - podkreślił Piotr Müller. "Równolegle realizujemy kolejne dostawy i zamówienia dla polskiej armii. Dbamy o bezpieczeństwo Polski" - dodał.

Jak poinformował 17 lutego premier Mateusz Morawiecki, Polska przekazała Ukrainie łącznie ok. 250 czołgów (przede wszystkim poradzieckich, ale zmodernizowanych T-72), a w planach ma przekazanie kolejnych 60 T-72 oraz ich polskich wersji rozwojowych PT-91, a także 14 czołgów Leopard 2, produkowanych przez Niemcy. Ponadto, na wiosnę ub.r. na Ukrainę trafiła pewna ilość wozów bojowych piechoty BWP-1.

Przekazanie czołgów Leopard zapowiedziały też inne używające ich państwa zachodnie. Na poligonie w Świętoszowie trwają szkolenia ukraińskich załóg na tych czołgach. Pod koniec stycznia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Polska zamierza wyszkolić i wyposażyć w używany sprzęt - T-72 i bojowe wozy piechoty - ukraińską brygadę, czyli kilka tysięcy żołnierzy.

Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4 (Polska ma przekazać 14 czołgów, cztery wozy tego typu Ukraina otrzyma od Kanady), a Niemcy - wśród donatorów wersji 2A6.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W piątek w południe rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym zostaną omówione bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa związane z rosyjską agresją na Ukrainę, także w kontekście konsultacji prezydentów Polski i USA. W piątek przypada rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

W posiedzeniu RBN, które odbywa się w Pałacu Prezydenckim bierze udział prezydent Andrzej Duda, szef BBN Jacek Siewiera, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Do Pałacu Prezydenckiego przybyli też m.in. szef klubu PiS Ryszard Terlecki, szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, wiceszef PO Tomasz Siemoniak, poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji, poseł Polski 2050 Paweł Zalewski.

W posiedzeniu Rady nie uczestniczy premier Mateusz Morawiecki, który tego dnia składa wizytę w Kijowie. "Premier nie mógł tu być, pojechał do Kijowa, by przywieźć czołgi Leopard, które są pierwszą partią dostarczoną na Ukrainę" - powiedział prezydent Andrzej Duda, tłumacząc nieobecność szefa rządu.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka