Szef MON Mariusz Błaszczak w Radomiu. Źródło: PAP/Piotr Polak
Szef MON Mariusz Błaszczak w Radomiu. Źródło: PAP/Piotr Polak

Polska armia rośnie w siłę. Szef MON potwierdza kolejne zakupy

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W piątek w Radomiu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS GROT oraz umowę na dostawę karabinów wyborowych MSBS GROT 7,62 x 51 mm NATO dla Sił Zbrojnych RP. Błaszczak poinformował również, że w przyszłym tygodniu w Hucie Stalowa Wola zawarty zostanie kontrakt w sprawie bojowych wozów piechoty Borsuk.

Karabiny GROT dla polskiej armii 

Wicepremier Błaszczak zatwierdził w piątek w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS GROT oraz umowę na dostawę karabinów wyborowych MSBS GROT 7,62 x 51 mm NATO dla Sił Zbrojnych RP.


"W roku 2023 zatwierdziłem już drugą umowę w sprawie zamówienia karabinków GROT w radomskiej Fabryce Broni Łucznik. W sumie możemy powiedzieć, że niemal 200 tys. karabinków GROT za 2 mld 100 mln zł zostało zamówione jako właśnie kontrakt, który został zatwierdzony. Dziś na niemal 90 tys. sztuk za 1 mld zł" - powiedział szef MON.

Podkreślił, że zamówienie jest ważne dla zdolności obronnych Wojska Polskiego, ale też dla zakładów broni w Radomiu, ponieważ daje im perspektywy rozwoju oraz daje nowe miejsca pracy.

"A więc konsekwentnie wzmacniamy, rozwijamy Wojsko Polsko (...). Zależy nam na tym, żeby jak szybciej przezbroić Wojsko Polskie z broni postsowieckiej, na broń o standardzie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taka broń jest w Polsce produkowana, taka broń będzie w Polsce produkowana w dużych ilościach" - dodał Błaszczak.

Ogromne ilości bojowych wozów piechoty Borsuk

Szef MON powiedział też, że już w przyszłym tygodniu w Hucie Stalowa Wola zawarty zostanie kontrakt w sprawie bojowych wozów piechoty Borsuk.

"Będzie to też duży kontrakt w sensie zarówno wartości, jak i przede wszystkim, na czym nam najbardziej zależy, w sensie ilości, liczby bojowych wozów piechoty Borsuk, które zamówione zostaną w Polskim Przemyśle Zbrojeniowym" - powiedział minister.

Borsuk wyróżnia się na tle innych wozów

Bojowy Wóz Piechoty Borsuk to nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. W skład załogi wchodzi dowódca, działonowy operator i kierowca. Pojazd pływa, co wyróżnia go z innych wozów tego typu. Chroni załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych.

Jego prędkość maksymalna po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, z kolei pływać może z maksymalną prędkością do 8 km/h. Masa Borsuka w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Za projekt Borsuka odpowiada Konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo