Były minister skarbu państwa Włodzimierz K. został zatrzymany przez CBA. (fot. CBA)
Były minister skarbu państwa Włodzimierz K. został zatrzymany przez CBA. (fot. CBA)

Były minister z rządu Tuska w rękach CBA. Afera z łapówkami

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 100
Sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn poinformował media o zatrzymaniu przez CBA byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Włodzimierza K.

Były minister zatrzymany przez CBA

— Funkcjonariusze CBA zatrzymali dziś Włodzimierza K., byłego ministra skarbu państwa. Mężczyzna jest podejrzanym w śledztwie, w ramach którego zatrzymano m. in. Rafała B. Sprawa dotyczy działań korupcyjnych — przekazał Żaryn za pośrednictwem Twittera. — Podejrzany usłyszy zarzuty w prokuraturze — podkreślił.

Komunikat CBA

— Fikcyjne usługi, powoływanie się na wpływy w Urzędzie m.st. Warszawa, pranie brudnych pieniędzy — informuje zespół prasowy CBA. — Śledztwo, prowadzone pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej podmiotów gospodarczych oraz urzędników szczebla ministerialnego zasiadających w rządzie w latach 2011-2015 — wyjaśniono.

Jak opisano, grupa wprowadzała do obrotu faktury VAT na fikcyjne usługi podmiotów gospodarczych, trudniących się wywozem i utylizacją nieczystości z Warszawy. CBA informuje, że fakturowanie fikcyjnych usług miało służyć uzyskaniu środków finansowych na łapówki dla byłych urzędników.

Ponad 5 mln zł łapówek

Śledczy ustalili, że łączna kwota przekazanych korzyści majątkowych wyniosła około 5 mln zł.

— Pieniądze służyły manipulacjom przy wyborze firm świadczących usługi wywozu, zagospodarowania i przetwarzania odpadów. Sprawa dotyczy także prania brudnych pieniędzy. Uzyskane korzyści majątkowe pochodzące z nielegalnego procederu zostały spożytkowywane — podkreśla CBA.

Działania CBA w sprawie

Funkcjonariusze delegatury CBA we Wrocławiu, wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. W ich wyniku zatrzymanych zostało osiem osób.

Z kolei na początku lutego na Mazowszu i Śląsku zatrzymano kolejne cztery osoby, wśród których znalazł się m. in. prezes zarządu Pracodawców RP oraz trzej przedsiębiorcy. Jak podaje CBA, funkcjonariusze dokonali przeszukania w kilkunastu lokalizacjach na terenie całej Polski, w tym w Urzędzie miasta stołecznego Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy.

— Trzy osoby decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane. Wobec czwartego zatrzymanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze — przekazuje CBA.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m. in. "udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przy powoływaniu się na wpływy w instytucji samorządowej oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami VAT, czyli o przestępstwo tzw. zbrodni VAT-owskiej" — informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak dodano, niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka