Blanka będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji w Liverpoolu. (fot. PAP)
Blanka będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji w Liverpoolu. (fot. PAP)

Eurowizja 2023. Blanka wygrała preselekcje, a TVP mocno obrywa

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
W niedzielę odbyły się polskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Widzowie oraz jury pod przewodnictwem Edyty Górniak zdecydowali, że nasz kraj reprezentować będzie Blanka z utworem "Solo". Oburzenie wśród opinii publicznej wzbudził fakt, że TVP nie ujawniła szczegółów dotyczących głosowania publiczności. Z kolei internauci krytykują publicznego nadawcę w związku z werdyktem.

Preselekcje do Eurowizji

O start w Eurowizji, która w tym roku odbędzie się w Liverpoolu walczyło dziesięciu polskich artystów. Do finałowej trójki dostali się Dominik Dudek z utworem "Be Good", Jann z piosenką "Gladiator" oraz Blanka z utworem "Solo".

Pozostali wykonawcy, którzy wzięli udział w preselekcjach to:

  • Kuba Szmajkowski z utworem "You Do Me",
  • Alicja Szemplińska z utworem "New Home",
  • Ahlena z piosenką "Booty",
  • zespół Felivers z piosenką "Never Back Down",
  • Natasza z utworem "Lift You Up",
  • Yan Majewski z piosenką "Champion",
  • Maja Hyży z utworem "Never Hide".

Jak głosowało jury?

W jury, którego przewodniczącą była Edyta Górniak, zasiedli również Marek Sierocki, dyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy, Agustin Egurolla oraz dyrektor programowa TVP Aneta Woźniak. Jurorzy najwięcej punktów przyznali Blance (12). 10 punktów trafił do Dominika Dudka, 8 pkt. do zespołu Felivers, zaś 7 pkt otrzymał Jann. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Natasza, Alicja Szemplińska, Yan Majewski, Kuba Szmajkowski, Maja Hyży i Ahlena.

Blanka pojedzie na Eurowizję

Faworytką, która pojedzie do Liverpoolu okazała się 23-letnia Blanka Stajkow, która muzyką zajmuje się od 14 roku życia. Wokalistka posiada polsko-bułgarskie korzenie. W przeszłości mieszkała również w Stanach Zjednoczonych, gdzie udało jej się wystąpić w różnych restauracjach i pubach w Los Angeles i Nowym Jorku. Artystka brała również udział w castingach do dziesiątej edycji programu "Top Model". 

Utwór "Solo", z którym pojedzie na Eurowizję wykonany został podczas zeszłorocznego "Sylwestra Marzeń".


Internauci krytykują TVP

Po dodaniu głosów od widzów na drugim miejscu preselekcji znalazł się Jann, zaś trzecie miejsce przypadło Dominikowi Dudkowi. Negatywne reakcje wzbudził  fakt, że Telewizja Polska nie ujawniła szczegółów na temat głosów od publiczności. 

Internautom nie przypadł również do gustu wybór jury, co objawia się wieloma negatywnymi komentarzami na profilach TVP. Wielu internautów twierdzi, że Polskę na Eurowizji powinien reprezentować Jann. 

Gościnne występy na preselekcjach

Podczas preselekcji odbyły się także gościnne występy artystów takich jak Kalush Orchestra (pochodzący z Ukrainy zespół, który w zeszłym roku zwyciężył Eurowizję), Efendi, Stefania, Edyta Górniak, Sara James, Roxie Węgiel i Krystian Ochman. Wydarzenie prowadzone było przez Idę Nowakowską, Małgorzatę Tomaszewską i Aleksandra Sikorę.

Eurowizja 2023

W tym roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Liverpoolu w dniach 9, 11 i 13 maja. Mimo, że w zeszłym roku konkurs wygrali artyści z Ukrainy, Europejska Unia Nadawców zdecydowała o powierzeniu organizacji wydarzenia nadawcy publicznemu z Wielkiej Brytanii, w kooperacji z ukraińską telewizją. Stało się tak wskutek trwającej wojny na Ukrainie.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura