Artur Soboń: Można przyjąć, że już w tym roku inflacja stanie się jednocyfrowa. Fot. Gov.pl/Canva
Artur Soboń: Można przyjąć, że już w tym roku inflacja stanie się jednocyfrowa. Fot. Gov.pl/Canva

Ile wyniesie inflacja 2023 w Polsce? Wiceminister ma optymistyczne dane

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
- W tym roku inflacja stanie się jednocyfrowa - powiedział w RMF24 wiceminister finansów Artur Soboń. Według niego, nawet mimo spowolnienia gospodarczego, sytuacja ekonomiczna jest na dobrym poziomie. - Postawię tezę, że Polska gospodarka sama w sobie jest zdrowa - dodał Soboń.

Niższa inflacja jeszcze w tym roku

Najnowsze, lutowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku znacznie niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS.

- Już jest ten szczyt inflacyjny, bo rzeczywiście, biorąc pod uwagę te działania, które podjęliśmy rok temu w styczniu i w lutym skutkowały obniżeniem inflacji przez tarcze antyinflacyjne, więc niższa baza do dzisiejszej bazy oznacza wciąż wysokie odczyty, ale już niższe niż te, które rynek przewidywał, bo 17,2 proc. to jest niżej niż przewidywali eksperci - powiedział Soboń w RMF FM.

Dodał, że można, więc przyjąć, że od marca te czynniki dezinflacyjne, czyli większa stabilność cen żywności, cen energii, odbudowane łańcuchy dostaw i spowolnienie gospodarcze to będą czynniki, które sprawią, że "ta inflacja stanie się w tym roku jednocyfrowa".

Czy rząd planuje nowe programy socjalne?

Soboń odniósł się także do możliwości ewentualnego zwiększenia wartości programów socjalnych w związku z inflacją. - Sytuacja makroekonomiczna nie jest zła. Mamy w ryzach dług i deficyt. Mamy zapewnione potrzeby pożyczkowe - powiedział. Zaznaczał, że rząd w ryzach trzyma wydatki.

- Mamy uszczelniony system podatkowy. Wszystko jest pod tym względem ok, więc z całą pewnością jest przestrzeń do tego, by reagować elastycznie na potrzeby wydatkowe, jeśli one będą konieczne, ale prowadzimy ostrożną politykę fiskalną. Nie planujemy nadmiernych dodatkowych wydatków - stwierdził Soboń.

- Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego mamy 200 mld zł więcej w budżecie - podkreślił Soboń.

Kiedy poprawi się sytuacja finansowa Polaków

Prowadzący program zapytał wiceszefa resortu finansów, kiedy obywatele odczują wzrost płac. Artur Soboń tłumaczył, że do tego konieczny jest spadek inflacji i wzrost produktywności gospodarki. - Wzrost efektywności i produktywności ma miejsce od lat i stajemy się coraz bogatsi (...) Postawię tezę, że Polska gospodarka sama w sobie jest zdrowa - powiedział Soboń.

Według niego, nawet mimo spowolnienia gospodarczego, sytuacja ekonomiczna jest na dobrym poziomie, więc i Polacy wkrótce powinni odczuwać lepszą sytuację finansową.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka