Komisja Europejska wspólnie z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie uprowadzonych ukraińskich dzieci. (fot. gov.pl)
Komisja Europejska wspólnie z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie uprowadzonych ukraińskich dzieci. (fot. gov.pl)

Komisja Europejska wesprze Polskę w szczytnym celu. Dla ukraińskich dzieci

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Komisja Europejska poinformowała, że wspólnie z Polską uruchamia inicjatywę mającą na celu odnalezienie ukraińskich dzieci, które zostały uprowadzone do Rosji oraz postawienie przed sądem tych, którzy za te porwania odpowiadają.

Wspólna inicjatywa KE i Polski

— KE uruchamia wraz z Polska, pod przewodnictwem szefowej KE Ursuli von der Leyen i premiera Mateusza Morawieckiego, inicjatywę dotycząca ukraińskich dzieci. Mam świadomości dramatycznej sytuacji ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję i wysłanych do Rosji do adopcji. Szacuje się, że od początku inwazji rosyjskie siły wysłały tysiące ukraińskich dzieci do Rosji — powiedziała podczas konferencji w Brukseli rzeczniczka KE Dana Spinant.

Warunek akceptacji 10. pakietu sankcji wobec Rosji

Polska od miesięcy porusza temat uprowadzania ukraińskich dzieci do Rosji. W piątek ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał, że podjęcie tej sprawy było jednym z warunków akceptacji przez Polskę 10. pakietu sankcji wobec Rosji.

"Problem społeczny, tragedia i zbrodnia"

Rzeczniczka KE oświadczyła, że porwania ukraińskich dzieci do Rosji to duży „problem społeczny, tragedia i zbrodnia”. Wskazała przy tym, że celem inicjatywy jest zbieranie dowodów, odnalezienie porwanych i pociągniecie do odpowiedzialności karnej tych, którzy stoją za porwaniami. Jak dodała, KE w najbliższych dniach przedstawi szczegóły inicjatywy.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka