Najstarszy syn Ramzana Kadyrowa wziął ślub. (fot. Twitter)
Najstarszy syn Ramzana Kadyrowa wziął ślub. (fot. Twitter)

Syn Kadyrowa wziął ślub, ale musiał podać "pilny powód". Czy wkrótce zastąpi ojca?

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Najstarszy syn Ramzana Kadyrowa, Achmat, wziął ślub. Według rosyjskiego prawa, małżeństwo przed ukończeniem 18. roku życia zawrzeć można jedynie w szczególnych przypadkach. Media zastanawiają się, czy pozwolenia udzielono ze względu na poważną chorobę jego ojca i tym samym zbliżającą się konieczność zastąpienia go na stanowisku.

Syn Kadyrowa wziął ślub

Portal "Kavkaz Realii" podaje, że ślub 17-letniego syna Ramzana Kadyrowa miał odbyć się w sobotę 4 marca na terenie Czeczeni. Rosyjskie prawo pozwala na zawarcie związku małżeńskiego dopiero od 18. roku życia. Istnieją jednak wyjątki. Według kodeksu rodzinnego możliwe jest wzięcie ślubu od 16. życia, jednak muszą istnieć ku temu "ważne powody". Zgodę na zawarcie małżeństwa w takim wypadku wydaje samorząd.

O ślubie Kadyrowa informował w sobotę na Twitterze portal NEXTA.

— Dziś w Czeczenii odbywa się ślub 17-letniego syna Kadyrowa. Putin spotkał się z Achmatem z okazji jego zaślubin. Rząd Czeczenii przekaże 100 tys. rubli innym nowożeńcom, którzy biorą ślub tego dnia, aby sfinansować ich wesele — przekazano. Przed ślubem Fundacja Achmata Kadyrowa zapowiedziała, że sfinansują ślub stu par, które zdecydują się na wzięcie ślubu 4 marca. Instytucja zapowiedziała także, że pokryje koszt zakupu sukni ślubnej oraz wynajęcia samochodu. Agencja prasowa Grozny-Inform poinformowała, że wsparcie to otrzymają pary w trudnej sytuacji finansowej.

Choroba Ramzana Kadyrowa pilnym powodem?

Media spekulują, że "ważnym powodem" w tym przypadku może być konieczność rychłego zastąpienia Ramzana Kadyrowa ze względu na jego zły stan zdrowia. Na ten fakt uwagę zwrócił dziennikarz, korespondent The Kiyv Post, Jason Jay Smart.

— Syn Kadyrowa bierze ślub. Ma 17 lat, mniej niż dopuszcza prawo, zatem musiał wskazać "niezwykle pilną potrzebę" — napisał dziennikarz. — Spekuluje się, że tym powodem jest zastąpienie "Kadyrowa Seniora", który może nie przetrwać długo, ponieważ prawdopodobnie umiera w wyniku zatrucia, które wpływa na jego nerki — dodał.

Spekulacje na temat stanu zdrowia Kadyrowa

O ciężkiej chorobie Kadyrowa mówiono częściej po tym, jak jego syn Achmat spotkał się z Władimirem Putinem. Uwagę na to zwrócił m. in. były wiceszef ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

— Po raz pierwszy od 20 lat inna osoba spotyka się z Putinem w imieniu Czeczenii — napisał na Twitterze. — Wygląda to jak szukanie i szkolenie następcy? — zauważył.


"Bild" zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy Ramzan Kadyrow znacznie przytył i ma opuchniętą twarz. Czeczeński przywódca w związku ze swoją chorobą ma leczyć się u lekarza ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dr Yassina El-Shahata, który na co dzień pełni funkcję szefa oddziału nefrologicznego w szpitalu w Abu Zabi.

Niemiecka gazeta wskazuje również, że Kadyrow sprawia wrażenie "energicznego i żwawego", jednak związane ma to być z jego uzależnieniem od używek.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka