Z powieści o Jamesie Bondzie usunięte zostaną niektóre fragmenty, które przejawiały m. in. rasizm lub seksizm. (fot. Twitter)
Z powieści o Jamesie Bondzie usunięte zostaną niektóre fragmenty, które przejawiały m. in. rasizm lub seksizm. (fot. Twitter)

Seksizm i inne treści usuwane z książek o Jamesie Bondzie. Piszą je na nowo

Redakcja Redakcja Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Powieści o Jamesie Bondzie zostały poddane... rewizji. Ich treść ma zostać zmodyfikowana z powodu obaw, że niektóre ich fragmenty nie są odpowiednie dla współczesnych czytelników.

Przegląd treści powieści o Bondzie

Treść popularnych powieści o Jamsie Bondzie autorstwa Iana Fleminga zostanie zmieniona z powodu obaw, że niektóre teksty i fragmenty, w tym te uznane za seksistowskie lub rasistowskie, nie są odpowiednie dla współczesnych czytelników.

Światowe media wskazują, że rozpoczęło to zaciekłą dyskusję w świecie literackim. Wielu krytyków uważa ten ruch za "cenzurę".

Ponowne wydanie powieści Iana Fleminga

Thrillery Bonda - od "Casino Royale" z 1953 roku do "Octopussy" i "The Living Daylights" z 1966 roku - zostaną ponownie wydane w kwietniu. Daty zbiegną się z 70. rocznicą powstania książek. Zostaną one jednak pozbawione rasistowskich tekstów oraz etnicznych odniesień.

Specjalna adnotacja w książkach po ponownym wydaniu

Powieści o Bondzie po zmianach zawierać będą również zastrzeżenie: "Ta książka została napisana w czasie, gdy terminy i postawy, które mogą być uznane za obraźliwe przez współczesnych czytelników, były powszechne. W tym wydaniu dokonano szeregu aktualizacji, zachowując jednocześnie jak najbardziej oryginalny tekst i okres, w którym się on rozgrywa."

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj102 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura