Oszuści podszywają się pod Allegro.
Oszuści podszywają się pod Allegro.

Atak na klientów banków przybiera na sile. Oszuści wzięli się za platformę sprzedażową

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Oszuści tym razem podszywają się pod Allegro. Do klientów platformy sprzedażowej wysyłają maile, a wraz z nimi link przekierowujący do fałszywej autoryzacji konta. Uzupełnienie danych grozi utratą pieniędzy z konta.

Klienci Allegro na celowniku oszustów 

Portal Niebezpiecznik.pl ostrzega przed kolejnym internetowym oszustwem, uderzającym w klientów Allegro. Użytkownicy otrzymują od podszywających się pod platformę sprzedażową cyberprzestępców maila wraz z linkiem przekierowującym do fałszywej autoryzacji konta.

"Twoje konto może zostać zablokowane” – brzmi tytuł wiadomości. W dalszej części maila oszuści piszą, że "Twoje konto może zostać zablokowane z racji częstych prób logowań z aplikacji mobilnej". Następnie proszą o "autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych". 

Portal podaje również inną możliwą wersję wiadomości: 

"Nie mogliśmy zatwierdzić Twojego konta Allegro, ponieważ wystąpił błąd w Twoich danych rozliczeniowych. W związku z tym tymczasowo zawiesiliśmy Twoje konto na Allegro. Wystarczy, że w dwóch krokach zaktualizujesz swoje dane bilingowe. Proszę kliknąć na poniższy przycisk i zaktualizować je w ciągu 12 godzin. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni zawiesić Twoje konto na stałe" – czytamy. 

Jak chronić się przed oszustami? 

Niebezpiecznik.pl przypomina, że samo kliknięcie w link bez uzupełnienia danych nie stanowi żadnego zagrożenia. W przypadku, gdy jednak ktoś poda dane należy natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem.

Przed tego typu oszustwami ostrzega również zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK.

Do zespołu CSIRT NASK można również przekazywać każdą podejrzaną wiadomość ze swojego telefonu. Wystarczy jedynie treść otrzymanego SMS-a wysłać na numer 799-448-084. Zostanie on sprawdzony przez analityków CERT Polska, którzy zdecydują, o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie