Aleksander Kwaśniewski w programie "Kropka nad i" w TVN24. (fot. screenshot/TVN24)
Aleksander Kwaśniewski w programie "Kropka nad i" w TVN24. (fot. screenshot/TVN24)

Kwaśniewski o uchwale ws. Jana Pawła II: "To nieporozumienie"

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 160
— Mamy do czynienia z człowiekiem, osobą, która czyniła rzeczy wielkie, ale pewnie w kilku kwestiach mocno zgrzeszyła — mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski w programie "Kropka nad i" w TVN24, komentując reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego oraz uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II. Zdaniem polityka materiał ten "jest ważnym głosem w dyskusji, która toczy się w Kościele od wielu lat".

Kwaśniewski o uchwale ws. Jana Pawła II

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, odniósł się do podjętej przez rząd uchwały w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II. Polityk nazwał ją "uchwałą-nieporozumieniem".

— W takich kwestiach Sejm nie powinien przejmować uchwał — mówił Kwaśniewski w TVN24. Wskazał również, że obecna sytuacja i dyskusja wokół Jana Pawła II świadczy o "polskiej skłonności do przesady".

— Bo był czas, kiedy stawiano Janowi Pawłowi II pomników ponad miarę. I myślę, że dzisiaj ta zmasowana krytyka jest też ponad miarę — ocenił.

Reportaż Gutowskiego "ważnym głosem w dyskusji"

Były prezydent skomentował również reportaż Marcina Gutowskiego, twierdząc, że materiał ten "jest ważnym głosem w dyskusji, która toczy się w Kościele od wielu lat, w kościołach zagranicznych o wiele dłużej niż w Polsce".

— To powinno być wszystko zbadane z wielką rzetelnością, archiwa kościelne powinny być otwarte, aby te oceny badaczy, historyków mogły być jak najbardziej uzasadnione i będziemy mieli wtedy pełen obraz — podkreślił Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski wskazuje na całokształt postępowania papieża

Polityk uważa, że przy ocenie zachowania Jana Pawła II należy brać pod uwagę całokształt jego postępowania oraz uwzględniać przy tym różne wydarzenia z jego życiorysu.

— Pytanie, co u kogo na szali więcej waży — powiedział Kwaśniewski. Wskazał, że dla niektórych osób "niewłaściwe reagowanie na informacje o pedofilii" czy bliskie z księdzem Degollado są "bardziej ważne" od jego zasług, wśród których wymienił m. in. "odzyskanie wolności przez Polskę, budowanie tego wolnego świata" czy wejście Polski do Unii Europejskiej.

— Nigdy nie zapomnę mu pomocy, której udzielił nam przed referendum, kiedy mówił na Placu Świętego Piotra: "Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy, od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" — mówił Aleksander Kwaśniewski. Podkreślił jednoześńie, że "nie może tego ani zapomnieć, ani unieważnić".

— Natomiast pytanie, jak ja to ważę. W mojej ocenie taka rozsądna waga powinna być oparta o fakty i mówiąca tyle: mamy do czynienia z człowiekiem, osobą, która czyniła rzeczy wielkie, ale pewnie w kilku kwestiach mocno zgrzeszyła — powiedział były prezydent w TVN24.

Reportaż "Franciszkańska 3"

Przypomnijmy, że 6 marca na TVN24 premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego z serii "Bielmo" pt. "Franciszkańska 3". W reportażu poruszono kwestię wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych podległych Karolowi Wojtyle, zanim został papieżem. W materiale opisano sprawy ks. Bogusława Sadusia, Eugeniusza Surgenta, Józefa Loranca oraz kardynała Adama Sapiehy, którego Wojtyła uważał za autorytet, o czym niejednokrotnie mówił. Głos w tej sprawie zabrał m. in Episkopat Polski. Do sprawy odniósł się także arcybiskup Marek Jędraszewski oraz premier Mateusz Morawiecki.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo