Unii Europejska chce zmniejszyć import surowców krytycznych z Chin. Fot. PAP/EPA
Unii Europejska chce zmniejszyć import surowców krytycznych z Chin. Fot. PAP/EPA

Europa coraz bardziej obawia się Chin. Stąd nowy projekt Komisji Europejskiej

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Komisja Europejska do 2030 roku chce zwiększyć wydobycie, recykling i przetwarzanie surowców krytycznych o 10-40 procent. To sposób Unii Europejskiej na zmniejszenie importu surowców krytycznych z Chin – informuje Biznes Alert.

Surowce krytyczne - Unia zależy od Chin

Surowce krytyczne są niezbędne dla sukcesu transformacji ekologicznej i cyfrowej. Bank Światowy prognozuje, że popyt na nie wzrośnie o około 500 procent do 2050 roku. Wśród nich są metale ziem rzadkich, używane nie tylko w smartfonach i komputerach, ale i w produkcji baterii do elektrycznych samochodów.

Polecamy:

W tym momencie UE jest szczególnie zależna od Chin, które dysponują quasi-monopolem na wiele krytycznych surowców. UE importuje 93 procent swojego magnezu i 86 procent metali ziem rzadkich z Chin – przypomina Biznes Alert.

Projekt unijnego rozporządzenia o surowcach krytycznych

Projekt unijnego rozporządzenia o surowcach krytycznych ma zostać przedstawiony przez Komisję Europejską w najbliższy wtorek.

Jego celem ma być samowystarczalność Europy w całym łańcuchu dostaw. Ma to służyć „zmniejszeniu rosnącego ryzyka dostaw do Unii poprzez wzmocnienie zdolności na wszystkich etapach łańcucha dostaw strategicznych surowców, w tym wydobycia, przetwarzania i recyklingu”.

10 procent unijnego zużycia surowców strategicznych powinno pochodzić z Europy – wynika z projektu. 15 procent rocznego zużycia każdego surowca krytycznego w Unii powinno pochodzić z recyklingu.

Jeszcze wyższe cele mają dotyczyć przetwarzania surowców krytycznych. Co najmniej 40 procent rocznego zużycia każdego strategicznego surowca ma być przetwarzane w granicach UE – informuje Biznes Alert.

Import kluczowych surowców

W tym momencie Unia Europejska jest w znacznym stopniu uzależniona od importu kluczowych surowców.

Unijna wspólna jest całkowicie zależna od importu 14 z 27 surowców krytycznych i w 95 procentach zależna od dodatkowych trzech surowców krytycznych - wynika z raportu Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka