Posłanki KO (od lewej): Marzena Okła-Drewnowicz, Małgorzata Kidawa-Błońska i Iwona Hartwich podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. (fot. Facebook)
Posłanki KO (od lewej): Marzena Okła-Drewnowicz, Małgorzata Kidawa-Błońska i Iwona Hartwich podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. (fot. Facebook)

KO za postulatem opiekunów niepełnosprawnych. Propozycja ws. renty socjalnej

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Koalicja Obywatelska przejęła obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podwyższenie wysokości renty do minimalnego wynagrodzenia. Klub zgłasza go w Sejmie jako swój – poinformowały w poniedziałek posłanki KO: Małgorzata Kidawa-Błońska, Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich.

Protest opiekunów osób z niepełnosprawnością

W ubiegły poniedziałek w Sejmie wznowiony został protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, którzy domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Protest ten prowadzony był wiosną 2018 roku.

Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat. Hartwich zaapelowała we wtorek z mównicy sejmowej do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, by złożony już projekt był procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Koalicja Obywatelska przejęła projekt obywatelski

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (w której udział brały także posłanki Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich) poinformowała o przejęciu przez Koalicję Obywatelską obywatelskiego projektu ustawy o rencie socjalnej i zgłoszeniu go jako własny, poselski.

— Nie może być tak, że obywatele, którym w naszym kraju jest bardzo trudno, którzy od dziecka muszą mierzyć się z trudnościami, są dla państwa niewidoczni i muszą jeszcze o wszystko upominać się i walczyć — podkreśliła Kidawa-Błońska. — Dlatego, żeby przyspieszyć proces procedowania ustawy obywatelskiej, składamy ten projekt jako projekt Koalicji Obywatelskiej — dodała. Nagranie z omawianej konferencji prasowej udostępniona została na profilu Magdaleny Kidawy-Błońskiej na Faceboku.


Iwona Hartwich apeluje o błyskawiczne procedowanie

Głos zabrała także Iwona Hartwich, która zaapelowała o jak najszybsze wdrożenie projektu.

— Apeluję dzisiaj, aby rząd PiS jak najszybciej wdrożył projekt Koalicji Obywatelskiej o podwyższeniu renty socjalnej — mówiła Hartwich. — Przedstawiciele rządu PiS wyrażają się w ciepłych słowach o niepełnosprawnych, przyszedł czas na czyny — dodała.

Hartwich zwróciła się również do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o nieblokowanie projektu złożonego przez KO.

— Szanowna pani marszałek Witek, proszę projektu złożonego przez KO nie blokować, tylko błyskawicznie go procedować — powiedziała posłanka KO.

Iwona Hartwich wskazała, że projekt dotyczy tylko 291 tys. osób. Zapowiedziała również, że podczas zaplanowanego na poniedziałkowe popołudnie spotkania przedstawicieli protestujących niepełnosprawnych z wiceministrem rodziny i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem będzie rozmawiać tylko o podwyższeniu renty socjalnej.

Okła-Drewnowicz przypomina czasy rządu PO-PSL

Z kolei Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że za czasów rządu PO-PSL świadczenia pielęgnacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami stały się równe minimalnemu wynagrodzeniu.

— Teraz trzeba zrobić drugi krok i spowodować, by renta socjalna dla tych dzieci, gdy staną się dorosłymi, była równa minimalnemu wynagrodzeniu — oznajmiła. — Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mogą dłużej czekać — podkreśliła. Zaapelowała też, aby marszałek Sejmu nadała projektowi KO numer druku i włączyła go do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych z 2018 r.

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych w Sejmie miał miejsce wiosną 2018 r. Wówczas zgłaszano dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. Po proteście ich uczestnicy, m.in. Iwona Hartwich, otrzymali zakaz wstępu do Sejmu. Hartwich w 2019 r. kandydowała jednak do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej i została wybrana.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka