Straż Graniczna komentuje słowa Janiny Ochojskiej. Źródło: Facebook/Janka Ochojska, Twitter/@Straz_Graniczna
Straż Graniczna komentuje słowa Janiny Ochojskiej. Źródło: Facebook/Janka Ochojska, Twitter/@Straz_Graniczna

Oskarżenia Ochojskiej wywołały wstrząs. Straż Graniczna odpowiada europosłance

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Janina Ochojska w ostatnim wywiadzie wypaliła, że imigranci chowani są na granicy w masowych grobach przez leśników. Wcześniej o takiej teorii mówił zmarły dezerter z wojska Emil Czeczko. Do oskarżeń europosłanki odniosła się Ewelina Szczepańska z zespołu prasowego KG SG. – Słowa J. Ochojskiej o chowaniu ciał migrantów w zbiorowym grobie są krzywdzące nie tylko dla funkcjonariuszy, ale dla wszystkich Polaków – powiedziała.

Takie słowa są krzywdzące dla wszystkich Polaków 

St. chor. sztab. Ewelina Szczepańska, odnosząc się do wypowiedzi Ochojskiej, podkreśliła, że słowa te są szczególnie krzywdzące, bo na Podlasiu działa cała sieć pomocy humanitarnej. - Współpracujemy właśnie m.in. z Polską Akcją Humanitarną która dostarcza nam długoterminową żywność, dostarczają nam w tej chwili nawet pościele, koce. Od początku trwania kryzysu 710 razy była wzywana pomoc medyczna do cudzoziemców, było prowadzonych 16 dużych akcji, gdzie współdziałały wszystkie służby na terenach bagiennych. Tam z nasi funkcjonariuszy szli z narażeniem życia; udało się uratować 61 cudzoziemców - wyliczała. 

Jej zdaniem Ochojska wpisuje się w narrację białoruskiej propagandy. - Takie słowa są krzywdzące nie tylko dla funkcjonariuszy, ale dla wszystkich Polaków - powiedziała. Z danych strażników granicznych wynika, że obecnie na terenach przygranicznych odnaleziono 19 ciał. 18 z nich znaleziono w województwie podlaskim, a jedno w województwie lubelskim. - O wszystkich ciałach zawiadamiana była policja, bądź tez funkcjonariusze policji byli od razu na miejscu. Wszędzie prowadzone są czynności. Te czynności są nadzorowane przez prokuraturę - podkreśliła Szczepańska.

Ochojska o "masowych grobach" na granicy polsko-białoruskiej 

Europosłanka Janina Ochojskiej w piątek na antenie TOK FM mówiła o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej sugerując, że polscy leśnicy usuwali ciała zmarłych imigrantów. Ochojska powołała się na dane Grupy Granica, wedle której po polskiej i białoruskiej stronie granicy życie straciło łącznie 37 osób.

- Myślę, że ofiar tej granicy jest o wiele więcej. One są albo w jakimś zbiorowym grobie, bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie kiedy był zamknięty dostęp do granicy, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było tych dowodów. W tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły - stwierdziła bez jakichkolwiek dowodów europosłanka.

Zasugerowała też, że to polscy leśnicy byli odpowiedzialni za uprzątnięcie ciał. - Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano - twierdziła Ochojska.   

Nie tylko Ochojska. Wcześniej był Czeczko

Przypomnijmy, że wcześniej sensacyjne opowieści o masowych grobach oraz zabójstwach imigrantów - dokonywanych rzekomo przez Straż Graniczą - propagował Emil Czeczko w reżimowych mediach na Białorusi. Był to dezerter z wojska, który miał problemy z prawem i przeszedł pod koniec 2021 roku na stronę nieprzyjaznego nam państwa. Czeczko przez kilka tygodni występował w białoruskiej telewizji. W końcu znaleziono go martwego w marcu 2022 r. w jego mieszkaniu w Mińsku

Ochojska może mieć problemy 

W niedzielę, minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił prokuraturze wszcząć postępowanie karne ws. oskarżeń Janiny Ochojskiej. 

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że prokuratura ta wszczęła w poniedziałek postępowanie w tej sprawie. "Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie pomówienia w dniu 10 marca 2023 r. za pomocą środków masowego komunikowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz jego pracowników o postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć ww. w opinii publicznej lub narazić na stratę zaufania potrzebnego dla prowadzonej działalności" - poinformowała Skrzyniarz.

Jak dodała, chodzi o czyn z art. 212. par 1 i 2 Kodeksu karnego, czyli zniesławienie, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności albo kara do roku pozbawienia wolności. Prokurator podkreśliła, że postępowanie ma związek z wypowiedzią radiową europosłanki.

Ochojska nie przestaje atakować 

Europosłanka w poniedziałek kolejny raz zaatakowała Straż Graniczną. We wpisie na Twitterze poinformowała, że "w dniu 12 marca 2023 znaleziono w lesie koło Białowieży ciało młodego Afgańczyka, który zmarł, prawdopodobnie z wycieńczenia i wychłodzenia". 

- Czy wobec niego, tak jak wielu innych też stosowano wywózkę na druty? Chciałabym znać odpowiedź Straży Granicznej – pytała fundatorka Polskiej Akcji Humanitarnej. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka