Sąd zdecydował w sprawie sporu o aktywa Rosnieftu w niemieckich spółkach. (fot. Wikipedia)
Sąd zdecydował w sprawie sporu o aktywa Rosnieftu w niemieckich spółkach. (fot. Wikipedia)

Zwrot akcji w niemiecko-rosyjskiej bitwie o aktywa. Rosnieft nie może ich zatrzymać

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku wydał we wtorek wyrok w sprawie sporu między Rosnieftem a rządem federalnym Niemiec. Według sądu wprowadzenie do niemieckich spółek Rosnieftu zewnętrznego zarządcy było zgodne z prawem i pozwoli m.in. uniknąć zakłócenia dostaw.

Zarząd komisaryczny w niemieckich spółkach Rosnieftu

Niemiecki resort gospodarki 16 września ubiegłego roku zadecydował o wprowadzeniu zewnętrznego zarządcy do niemieckich spółek Rosnieftu. Chodziło o przekazanie Federalnej Agencji Sieciowej na pół roku aktywów rafineryjnych spółki. Chodziło konkretnie o mniejszościowe pakiety w dwóch rafineriach oraz kontrolnym pakiecie w rafinerii Schwedt, skupiającej się na dostawach za pośrednictwem rurociągu Przyjaźń.

Rosyjski koncern odwołał się jednak od tej decyzji resortu i tym samym sprawa trafiła do sądu. Pozew w tej sprawie Rosnieft złożył w październiku ubiegłego roku.

Wyrok sądu

— Sąd odrzucił pozwy po kilkudniowych negocjacjach i zebraniu dowodów. Rozporządzenie o zarządzie powierniczym z 14 września 2022 r. jest zgodne z prawem — orzekł sąd. — Przekazanie aktywów zewnętrznemu zarządowi jest właściwe i konieczne, aby zapobiec ryzyku zakłócenia dostaw — dodał. W ocenie sądu działania te mają również pomóc w uniezależnieniu niemieckiej rafinerii ropy naftowej Schwedt od rosyjskich dostaw ropy.

Rosnieft straci udziały w rafinerii Schwedt

Jak wskazuje money.pl, spółka córka koncernu, Rosnieft Germany, posiada 37,5 proc. akcji w rafinerii Schwedt. Identyczny udział ma Shell. Portal zwraca jednak uwagę, że Rosjanie mieli pakiet kontrolny za sprawą innej spółki zależnej – RN Refining & Marketing. Tym samym Rosnieft w rzeczywistości posiada 54,17 proc. udziałów we wspomnianej rafinerii, jednak po wtorkowej decyzji sądu federalnego rosyjski koncern straci je.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka