Czesław Mozil. Fot. screen TVN
Czesław Mozil. Fot. screen TVN

Zapaść demograficzna w Polsce. Czesław Mozil świadomie nie chce dzieci

Redakcja Redakcja Styl życia Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
W Polsce dzietność jest na najniższym poziomie od czasów II wojny światowej. Współczynnik wynosi zaledwie 1,34 na kobietę. Mimo widma katastrofy i coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa, nie wszystkie gwiazdy przejmują się sytuacją. Czesław Mozil przyznał wprost, że nie chce mieć potomstwa i to świadomy wybór, podjęty wspólnie z żoną.

Czesław Mozil to jedna z gwiazd ramówki TVN. Wraz z żoną Dorotą odpadli właśnie z show "Azja Express", emitowanym w stacji. W "Dzień Dobry TVN" znany piosenkarz był pytany o to, dlaczego nie chce mieć dzieci.  

"Nie będę ojcem" 

- Bardzo często w życiu słyszałem, że "dorośniesz do ojcostwa", a ja mówię: "Ja nie dorosnę, nie będę ojcem". Świadome macierzyństwo albo wychowanie to już całkowicie inna, ciężka droga i decyzja - wspomniał celebryta, dodając, że to całkowicie świadomy i przemyślany wybór. - Patrzę na rodziców, którzy sobie nie dają rady, a potem przyznają, że się wcale do tego nie nadają, ale tak ich się życie potoczyło. Ja się cieszę, że nasze życie się potoczyło tak, jak jest teraz - nie krył satysfakcji Mozil. 

Z kolei zdaniem Doroty Mozil, wiele par nie zamierza posiadać potomstwa, ale boi się otwarcie o tym mówić. Do postawienia takiej tezy skłoniły ją komentarze na Instagramie ze strony mężczyzn i przede wszystkim kobiet, które gratulowały szczerości gwiazdom "Azja Express" i dziękują za to, że otwarcie mówią, co myślą. 

Katastrofa demograficzna

Tymczasem sytuacja w Polsce i w Europie jest niepokojąca - z roku na rok spada dzietność. Rodzi się coraz mniej dzieci, obecnie nieco ponad 300 tys. rocznie, a przybywa zgonów - w pandemicznym 2021 r. było to ponad 519,5 tys. przypadków! Polacy są starzejącym się społeczeństwem. Obecnie wskaźnik urodzeń to 1,34 na kobietę - to czwarty najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Gorsze wyniki odnotowano na Malcie (1,13), w Hiszpanii (1,19) i we Włoszech (1,25). W UE dzietność ogółem jest na poziomie 1,53 (2021 r.). Najlepszy wynik ma Francja (1,84), dalej są Czechy (1,83) i Rumunia (1,81).  


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości