Stadion Narodowy w Warszawie. fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl
Stadion Narodowy w Warszawie. fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Polska zagra z Albanią na PGE Narodowym. Ratusz postawił jednak warunek

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Stołeczny ratusz zdecydował o wydaniu zgody na mecz eliminacji do mistrzostw Europy w piłce nożnej na PGE Narodowym. 27 marca reprezentacja Polski zmierzy się tam z Albanią. Władze Warszawy wydały pozwolenie na organizację meczu pod jednym warunkiem - do spotkania dojdzie, jeśli nie będzie wiał silny wiatr.

Prezydent Warszawy wydał zgodę na zorganizowanie meczu Polska-Albania na PGE Narodowym

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał pozytywną decyzję na zorganizowanie na Stadionie Narodowym imprezy masowej. Oznacza to, że mecz Polska-Albania może się tam odbyć 27 marca. W decyzji są jednak zastrzeżenia wynikające z wytycznych zawartych w decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Jednocześnie odmówił pozwolenia na mecz finałowy Fortuna Puchar Polski 2023, który miał odbyć się 2 maja oraz na mecz towarzyski Reprezentacji Polski, który miał odbyć się 16 czerwca.

"Tak jak informowaliśmy, wydaliśmy dzisiaj pozytywną decyzję na przeprowadzenie w dniu 27 marca imprezy masowej czyli meczu Polska-Albania, na Stadionie Narodowym z zastrzeżeniami wynikającymi z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego" - powiedziała w poniedziałek PAP, rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

W decyzji PINB zaznaczył, że wprawdzie konstrukcja zadaszenia jest bezpieczna i może być użytkowana w zakresie płyty stadionu i trybun w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ludzi, ale ma pewne zastrzeżenia.

Polska-Albania na PGE Narodowym. Oto warunki

Muszą być spełnione określone warunki. Dach ruchomy nad płytą stadionu powinien pozostać otwarty w okresie od pierwszego dnia listopada do pierwszego dnia maja. "Celem jest uniknięcie obciążenia śniegiem na części ruchomej zadaszenia. W przypadku, gdy zarządca stadionu będzie chciał czasowo zamknąć dach w tym okresie, może to zrobić pod warunkiem posiadania profesjonalnej prognozy meteorologicznej wykluczającej opady śniegu w czasie, gdy dach będzie zamknięty" - wyjaśnił PINB.

Nie można nic podwiesić do konstrukcji dachu bez zgody specjalistów. Dopuszczone jest obciążenie śniegiem "wywołujące deformacje pionowe max. 50 mm (zarządca dysponuje systemem monitoringu mierzącym przemieszczenia w sposób ciągły)". Tu również wymagana jest profesjonalna prognozy pogody oraz możliwość odśnieżenia.

Wydaje się, że przy obecnej pogodzie najważniejsze wydaje się zalecenie dotyczące silnego wiatru. "W przypadku sztormowej prognozy silnego wiatru tj. powyżej 15 m/s. (wiatr średni 10-minutowy na wysokości 10 m nad terenem) użytkowanie stadionu w obszarze płyty i trybun jest zabronione" - wyjaśnił PINB.

Dodatkowo w decyzji określono jeszcze szczegóły techniczne, które muszą być spełnione, by impreza masowa mogła się odbyć.

To już ostatnia decyzja pozwalająca na odbycie się na Stadionie Narodowym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy Polska-Albania. Wydarzenie odbędzie się 27 marca. 

SW

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport