Putin: Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że 1 lipca zostanie zakończona budowa magazynu taktycznej broni jądrowej na Białorusi, a w kraju Alaksandra Łukaszenki rozmieszczono już 10 samolotów zdolnych do przenoszenia takiej broni.

Putin: Łukaszenka chciał tej broni

W rozmowie z dziennikarzem Pawłem Zarubinem dla programu "Moskwa. Kreml. Putin", którego fragment wyemitowano w sobotę na kanale telewizyjnym Russia 24 (VGTRK), rosyjski przywódca powiedział, że prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka od dawna podnosił możliwość rozmieszczenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na terytorium jego kraju.

- Alaksander Grigoriewicz ma rację, mówi: dobrze słuchajcie, jesteśmy waszymi najbliższymi sojusznikami. Dlaczego Amerykanie robią to swoim sojusznikom, rozmieszczają na ich terytorium, ucząc przy okazji swoje załogi, swoich pilotów, aby w razie potrzeby użyć tego typu broni - podkreślił rosyjski prezydent.

- Uzgodniliśmy, że zrobimy to samo - już pomogliśmy naszym białoruskim kolegom i wyposażyliśmy ich samoloty, samoloty białoruskich sił powietrznych, nie naruszając naszych zobowiązań, podkreślam, nie naruszając naszych zobowiązań międzynarodowych dotyczących nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Dziesięć samolotów jest gotowych do użycia tego typu broni - powiedział Putin.


Iskandery na Białorusi

Ponadto, dodał rosyjski prezydent, Rosja przekazała Białorusi system rakietowy Iskander. - Może on być również nośnikiem (taktycznej broni jądrowej). Od 3 kwietnia rozpoczniemy szkolenie załóg, a 1 lipca zakończymy budowę specjalnego magazynu dla taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi - powiedział Putin.

Jednocześnie Putin wyjaśnił, że Rosja nie przekazuje Białorusi taktycznej broni jądrowej. - W zasadzie robimy to samo, co oni (USA) robią od dziesięcioleci. Mają (taktyczną broń jądrową) w niektórych krajach i przygotowują nośniki oraz szkolą własne załogi - powiedział rosyjski prezydent.

Putin przypomniał, że USA "rozmieściły swoją taktyczną broń jądrową na terytoriach swoich sojuszników, krajów NATO, w Europie, w sześciu państwach dawno temu". Jeśli pamięć nie myli, są to Niemcy, Turcja, Holandia, Belgia, Włochy i Grecja.

ja

(fot. gov.by)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj65 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka