Rekordowy finał WOŚP. Takiej kwoty jeszcze nie było

Redakcja Redakcja WOŚP Obserwuj temat Obserwuj notkę 96
Szef WOŚP Jerzy Owsiak przekazał w piątek podczas konferencji prasowej, że podczas tegorocznego finału na walkę z sepsą zebrano 243 mln 259 tys. 387,25 zł. Jest to nowy rekord w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rekordowy finał WOŚP

Podczas zeszłorocznego finału WOŚP zebrano 136 mln 282 tys. 325 zł. Ostatecznie w ramach akcji zebrano 224 mln 376 tys. 35 zł.

Tegoroczny 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 29 stycznia. Celem zbiórki w tym roku była walka z sepsą. Jak wskazują organizatorzy, po raz pierwszy w historii WOŚP zagrała dla pacjentów i pacjentek ze wszystkich grup wiekowych. W sumie podczas akcji zebrano 243 mln 259 tys. 387,25 zł, co stanowi nowy rekord zebranych podczas wydarzenia środków.


W tym roku WOŚP walczyła z sepsą

Hasło 31. Finału WOŚP brzmiało "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!". Za środki zebrane podczas wydarzenia zakupiony zostanie sprzęt pozwalający na szybszą diagnostykę zakażeń.

— Sepsa nikogo nie omija. Czy są to noworodki, czy pacjent w bardzo podeszłym wieku - po prostu może zaatakować każdego — wyjaśniał Jerzy Owsiak. — To nie jest choroba, a stan pacjenta; od szybkiej diagnostyki zależy to, czy uda się mu pomóc. Skupiliśmy się na sprzęcie, który pozwoli na skuteczną i szybką diagnostykę sepsy, liczoną w godzinach, a nie dniach — dodał szef WOŚP.

Fundacja zwraca uwagę, że w Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane o zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające jej zapobiegać i zwalczać.

Jedną z form zbiórki były w tym roku aukcje Allegro dla WOŚP. Wystawiono m.in. udzielenie ślubu przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego lub spacer z liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. W sumie w ramach aukcji Allegro dla WOŚP zebrano 30 mln 609 tys. 661 zł.

W akcję zaangażowane były 1653 sztaby, w tym 87 zagranicznych w 25 krajach i 120 tys. wolontariuszy.

WOŚP od trzydziestu lat organizuje zbiórki

Fundacja WOŚP od trzydziestu lat regularnie organizuje zbiórki pieniędzy potrzebnych na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla szpitali. Od początku swojej działalności zebrano ponad 1,75 mld zł i zakupiono ponad 70 tys. urządzeń.

RB

(na zdjęciu szef WOŚP Jerzy Owsiak podczas ogłoszenia wyniku tegorocznego finału Orkiestry / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj96 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo