Rząd zapowiada nowe rozwiązania w walce z deweloperką. (fot. PAP, Flickr)
Rząd zapowiada nowe rozwiązania w walce z deweloperką. (fot. PAP, Flickr)

Rząd walczy z patodeweloperką. Zapowiedziano nowe rozwiązania

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
W piątek odbyła się konferencja prasowa ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. Poinformował on o rozwiązaniach mających przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. Jednym z nich jest wprowadzenie minimalnej powierzchni lokalu użytkowego, która wynosić ma 25 metrów kwadratowych.

Szef resortu rozwoju i technologii poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej o działaniach mających przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. Jego zdaniem nowe rozwiązania mające ograniczyć to zjawisko powinny być "paktem społecznym".

— Mamy szansę wyjść z tej pułapki patodeweloperki — ocenił.

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego

Minister Buda poinformował, że jedno z nowych rozwiązań przewiduje, iż minimalna powierzchnia lokalu użytkowego wynieść ma 25 metrów kwadratowych. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z zewnątrz. Szef resortu rozwoju i technologii wytłumaczył, że rozwiązanie to ma przeciwdziałać zjawisku budowy i wykorzystywaniu małych lokali użytkowych jako lokali mieszkalnych.


Zwiększenie odległości między budynkami

Kolejną propozycją jest zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Obecnie wynosi ona 4 m do granicy działki (czyli minimum 8 metrów między budynkami). Po zmianie ma być to minimum 5 metrów do granicy działki, czyli 10 metrów między budynkami.

Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między nimi. Określona zostanie również minimalna wysokość i szerokość przegrody. Będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła.

Minister poinformował, że jest gotowe rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, i wkrótce zostanie opublikowane.

Rząd zlikwiduje podatek od czynności cywilno-prawnych

Waldemar Buda poinformował również, że rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Zdaniem ministra "likwidacja tego podatku będzie ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup mieszkania w najbliższym czasie, nie tylko przy wykorzystaniu tzw. bezpiecznego kredytu".

Kredyt 2 proc. na pierwsze mieszkanie

W połowie marca rząd przyjął projekt ustawy o niskim kredycie 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania dla osób do 45. roku życia. Przez 10 lat polskie państwo będzie dopłacać do rat kredytu — opisywał premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt będzie przeznaczony tylko na pierwsze mieszkanie - oznacza to, że pary, które już dysponowały w przeszłości lokalem, domem itd. nie dostaną pomocy od państwa. 

RB

(fot. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (L), blok mieszkalny w Warszawie / źródło: PAP, Flickr)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka